П арите правят мъжете щастливи. Жените пък се чувстват доволни от приятелството, взаимоотношенията с децата, колегите и шефовете, показва ново световно проучване на "Нилсън" цитирано от "Ройтерс".
В него са участвали 28 153 души от 51 страни, сред които Южна Корея, Белгия, Мексико, Норвегия, Испания, Виетнам, ЮАР, Израел, Швеция, Египет.
Резултатите показват, че въпреки финансовата криза и нестабилността на пазарите хората продължават да вярват, че парите не могат да купят щастие.
Изследването установило, че в световен мащаб жените са по-щастливи от мъжете. Само в Бразилия, ЮАР и Виетнам представителите на силния пол се чувстват по-удовлетворени от живота.
"Понеже не е провокирано от икономически фактори, женското щастие е по-устойчиво на кризи. Това може да обясни световната тенденция дамите да са по-усмихнати и доволни от мъжете", коментира Брус Пол, вицепрезидент в "Нилсън".
В Япония тенденцията е най-ярко изразена. Жените там са с 15% по-щастливи от мъжете и гледат по-оптимистично на бъдещето. Японките са по-удовлетворени и от сексуалния си живот, въпреки че като цяло мъжете заявяват доволство от избора и отношенията с брачния си партньор.
На противоположната страна на скалата по отношение на секса са жените в Нова Зеландия.
Проучването извежда като тенденция това, че мъжете са доволни от психическото си здраве за разлика от жените и това е най-видимо в ЮАР. Египет е единствената страна, в която ситуацията е обърната.
Глобално погледнато съществуват три основни елемента, които определят човешкото щастие. Това са финансовата обезпеченост, психическото здраве и работата/кариерата. От значение е и доволството от интимния живот с партньора.
Изследването на "Нилсън" открива, че има и специфични фактори, които допринасят за по-пълното усещане на щастието.
"То е лично преживяване, но е свързано и с различни елементи от околната среда. Ето защо в различните краища на света хората се чувстват щастливи по различен начин. Много бедни или развиващи се страни превъзхождат богатите, когато говорим за доволство и щастие, и то в почти всички аспекти от живота", казва Брус Пол.
Гражданите на Литва и Индонезия обвързват в най-голяма степен щастието с парите и работата, докато в ЮАР и Венецуела тази зависимост е най-слаба, показват резултатите.
Изследователите проучили и в каква степен явления като неравенството в заплащането между мъжете и жените, корупцията и ситуацията на мир или военни действия оказват влияние върху човешкото възприятие за пълноценност.
Изненадващо, страни, които показват слаби резултати по тези показатели, се оказват най-щастливите нации.
"При потребителите в бързо развиващите се пазари се заблазява по-голяма чувствителност към благата, които правят живота по-приятен и лесен. Те правят отчетлива разлика със ситуацията при тях преди няколко години", обобщава Пол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!