Според проучване на "The Bollin Partnership" все повече британски граждани купуват собственост в България, което според данните се дължи на бързото развитие на туризма у нас, както и на факта, че скоро страната ни ще стане член на ЕС, което ще доведе до бързо икономическо развитие.
Благодарение на това, че все повече европейски туристически агенции включват България в офертите си, броят на британски туристи се е увеличил двойно, като през тази година България са посетили 250 000 души, допълва "Индипендънт".
В раздела си за недвижимо имущество в страната и чужбина поглед към страната ни редовно насочва и "Сънди телеграф". "Златна треска в България", обяви вестникът наскоро, но побърза да постави въпросителна: "Вила за 18 000 лири звучи добре, но не е ли прекалено хубаво, за да е вярно?"...
Във вътрешна страница, посветена на обявите за продажба на имоти в България "Телеграф" препоръча: "Цените в страната са неимоверно привлекателни, но купувачите чужденци не бива да забравят, че има опасност от съмнителни сделки, а инфраструктурата там е ужасна".
Броени дни по-късно, на 5 май, "Телеграф" отново писа подборно по темата под заглавие "България кани". Цените са почти неустоими, но купувачите на имоти трябва да се пазят от измамни сделки и лоша инфраструктура, съветва Черил Маркоски. При последните разкрития как българи и румънци фалшифицирали документи, за да се промъкнат във Великобритания, е ирония на съдбата, че британските купувачи на недвижими имоти се тълпят в България, за да спечелят от евтини придобивки. Докато се говори, че българите плащат до 3000 долара за книжата, които са им нужни да влязат във Великобритания, за горе-долу същите пари може да си купите къща развалина, която се нуждае от солидни грижи.
В публикацията със снимки са посочени и няколко примерни имота у нас: къща извън София, на Витоша, с четири спални на цена близо 44 000 лири стерлинги; 200-годишна къща в планините край Велико Търново, с две спални (над 23 000 лири); къща с изба и парцел 1/3 акър, край езеро, за малко над 18 500 лири.
При инвестирането в новите пазари се проявява страст, напомняща треската за злато - и България не е изключение, коментира "Телеграф". След като в предаването на британския Канал 4 "Място под слънцето" (A Place in the Sun) една двойка се сдоби с втора къща само за 5000 лири стерлинги, страната се наводни със спекуланти, инвеститори и хора, които се надяват да си вземат вила в Източна Европа на цената на нова кухня на Острова.
Авторката на публикацията се присъединила към оглед, организиран от нова фирма в бранша ("Properties in Bulgaria"), като признава, че впечатленията й от България са противоречиви. Макар че планините в далечината да обещават живописни гледки, пейзажът, който аз видях, беше невзрачно плато, а пътуването от София до крайморския курорт Варна е къс полет или четиричасово влачене по магистралата с две платна, разказва тя и продължава:
"Британските клиенти в моята група обаче не се разколебават лесно. 23-годишната Ники Платс продала апартамента си в Йоркшир и влага парите в апартамент с една спалня на четвърти етаж в черноморския курорт Слънчев бряг. Купила го е за по-малко от 40 000 лири, като планира да настанява там роднини и приятели няколко седмици в годината, а през останалото време да го дава под наем на курортисти. Била впечатлена от общата тераса на покрива, джакузито, ресторанта и детската площадка.
За нещастие българското правителство явно не го е много грижа да поддържа инфраструктурата в популярен курорт. Ако искаш нещо да стане, трябва да го направиш сам, обяснява Ник Шепърд, който търгува с имоти в България.
Заради ниските цени изненадващо голям брой хора купуват обекти, без да са ги видели. Така правели предимно американци, тъй като самолетният билет им струвал повече от самата къща.
Служител в "Moneycorp" обаче предупреждава купувачите, че могат да бъдат подложени на търговски трикове, за да вземат бързо решение за сделката - например като им се каже, че ако не я сключат веднага, друг ще вземе евтиния имот.
Покупки в България търсят и множество пенсионирани двойки, основно заради ниската цена на живота (средната местна заплата е около 300 лева - 115 лири стерлинги месечно). Те продавали всичко и идвали да живеят тук. Ако вземат 150 000 лири за имота си на Острова, си намират нещо за 30-40 000 лири и им остават доста много средства, за да преживяват, обясняват брокери.
Както при всеки нововъзникващ пазар, и тук съществува двоен стандарт за цените. Крис Нортъм от търговската асоциация в Съри "My Bulgaria" предупреждава, че имотите за продажба на западняци са на много по-висока цена.
Макар че България преживява възход, инфраструктурата наистина има да извърви доста път, а гостите на страната трябва да свикнат с масивната архитектура в съветски стил и купищата боклук", заключава "Тереграф". Джеймс Барнс от "Newfound Property International" предупреждава: "Това може да е подходящ момент за покупка, но бъдете готови да изчакате 10-15 години, преди страната да настигне по-развитите си съседи."
Като плюс вестникът сочи разумните цени на вилите в очарователните планински селища. Освен това е наистина трудно да се похарчат много пари в ресторантите, където местната кухня (подобна на турската и гръцката) е отлична.
За някои инвеститори обаче имат значение главно парите. Имот с две спални в Слънчев бряг, продаван за 36 000 лири стерлинги миналата година, сега струва 52 000. Ръстът в цените е средно 10-12% годишно и това ще продължи до 2007 г., когато се очаква България да влезе в ЕС, прогнозира Тодор Влайчев, български консултант в "ПрайсуотърхаусКупърс". Колкото до организираната престъпност, той твърди, че това вече не е проблем. Все пак приказките за мафията отказаха една двойка, която по време на нашия оглед се надяваше да си купи ресторантче, пише авторката на статията в "Телеграф".
Според един англичанин, разколебан от претенциите на собственик, който дори не могъл да му докаже, че притежава имота, в Слънчев бряг обаче се наблюдава свръхразвитие и курортът започва да прилича на българския Бенидорм, но липсва достатъчно планиране, за което българите може да съжаляват. Някои брокери са много груби и смятат, че закусвате със злато, само защото идвате от Запад, заключава той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!