Р ешението на Висшия съдебен съвет на Либия е една голяма крачка в положителна посока, каза вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин по повод отмяната на смъртната присъда на осъдените в джамахирията български медици.
За нас случаят ще приключи, когато сънародниците ни се завърнат в България, подчерта Калфин.
Това решение отменя най-лошото - смъртната присъда, и отваря възможност да бъде задействана спогодбата за правна помощ, посочи министърът и увери, че всички институции в страната са ангажирани за максимално бързото задействане на тези процедури.
Необходимо е да се получат повече детайли от решението на Висшия съдебен съвет, за да се започнат необходимите действия и стъпки за завръщането на нашите сънародници, заяви пред БНР говорителят на Външно Димитър Цанчев.
"Част от тези стъпки са подготовката от страна на прокуратурата на необходимите документи и изпращането им до съответния прокурор. Не би трябвало да има забавяния по техническите причини", посочи Цанчев.
От българската страна всичко, което трябва да бъде направено, ще бъде направено, за да може те да се завърнат по-бързо, допълни говорителят на МВнР.
Говорейки за спогодбата за правна помощ от 1985 г. между България и Либия, зам.-министърът на външните работи Феим Чаушев обясни, че според него тя дава възможност не само българските медицински сестри да се завърнат в родината, но и да бъдат помилвани от президента Първанов още на летището.
Според него възможно е окончателното финализиране на процедурата по споразумението да приключи до месец и половина - два и медиците ни да се върнат у дома.
Чаушев посочи, че е провел многократни срещи с джамахирията по случая с медиците и по време на разговорите никога не е ставало въпрос за обвързване с атентата над Локърби и делото на Абдел Басет ал Меграхи.
Няма да престане подкрепата от страна на нашите партньори и съюзници, категоричен беше Чаушев.
Запитан за съдържанието на молбата за помилване, която българските медицински сестри подписаха, зам.-министърът обясни, че това са стандартни текстове, които съответстват на законите в Либия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!