- Г-н Даскалов, на 31 януари се навършва една година от деня, в който в местността "Грамадата" край Пазарджик бяха открити мъртви сестрите Росица и Христина Белнейски. Докъде стигна разследването по случая?
- Трудно може да се каже, че имаме напредък, щом до настоящия момент няма лице или лица, срещу които да е повдигнато обвинение. Оперативната работа не е спирала. Тя продължава по предварително одобрения от мен план.
Срокът на разследването за пореден път беше удължен от главния прокурор Борис Велчев, този път с четири месеца и изтича на 1 април 2007 г. Една от основните причини за това е изчакването на резултатите от назначената ДНК-експертиза, която се извършва от британските ни партньори.
Предполагаме, че нещата там ще бъдат доведени до край и ще имаме положителен резултат, който ще даде тласък на разследването.
- Какво точно беше изпратено за ДНК експертиза?
Биологичен материал, който е иззет по време на разследването от огледа.
- Защо се наложи материалите за експертизите да обиколят света и след САЩ, сега са във Великобритания?
- Проблемът е, че от наличния биологичен материал експертите в България не можаха да довършат изследването и да достигнат до определяне на ДНК-профил на евентуален извършител.
Британската лаборатория, която се занимава с изготвянето на експертизата, е може би най-добрата в света.
Затова си мисля, че нещата ще бъдат доведени до край. Което ще означава на практика, че бихме могли да разполагаме с ДНК-профила на евентуалния извършител или извършители.
- И все пак, какво се случи с експертизата в САЩ?
Не мога да ви бъда полезен в отговора на този въпрос. Там материалът отиде по инициатива на Министерството на вътрешните работи.
- Има ли заподозрени към момента?
- Наличието на фигурата на заподозрения доскоро беше уредена в Наказателно-процесуалния кодекс. В този смисъл, ако ме питате дали имаме заподозрян така, както фигурата беше описана в старото НПК - такъв човек не е имало.
Имало е хора, по които оперативните служители са работили по повод на съмнения за тяхна съпричастност към извършеното.
- В момента работи ли се по някакви версии или изчаквате крайния резултат от експертизата?
- Работата на оперативните служби в насока разкриване извършител на престъплението не е спирала. Експертизата ще ни бъде много полезна, ако се случи и имаме заподозряно лице за сравнение на ДНК-профила.
Основният проблем на разследването към настоящия момент не е липсата на ДНК експертиза и изготвянето й, а липсата на заподозряно лице. Една част от версиите са константни. По тях не е спирано да се работи.
Работи се около кръга сводници, около обкръжението на момичетата. Но към момента нямаме лице, за което да разполагаме със сериозни доказателства, които да ни позволят да повдигнем обвинение.
- Как ще коментирате слуховете за замесване името на сина на настоящият зам.-министър на транспорта Георги Петърнейчев ? Атанас, в убийството на двете сестри?
- Това беше една от многото и най-различни версии, която, смея да твърдя, че на сто процента е проверена. Към настоящия момент нямаме абсолютно никакви основания да твърдим, че това лице има някаква съпричастност към извършване на деянието.
- А каква е позицията Ви по версията, която гласеше, че убиецът е заминал в чужбина и вероятно е бил интимен приятел на майката Фани Белнейска?
- Ще ми се да ви кажа, че поради естеството на това разследване и големия интерес към него и до днес ние проверяваме всички версии, които по един или друг повод биват публикувани или експонирани в общественото пространство.
Добре е, когато по разследването продължават да постъпват сигнали, то не спира. От друга страна, експонираха се толкова безумни версии и толкова много енергия и усилия похабихме в отработването на тези сигнали, че в определен етап от разследването започнах да си мисля, че те по-скоро ни пречат, отколкото помагат.
- Това "перфектното" двойно убийство ли е?
- Като професионалист съм на мнението, че перфектно убийство няма. Няма престъпление, което да не може да бъде разкрито.
- А защо тогава се оказа толкова сложно разследването на това престъпление?
- Това е въпрос, който и аз самият съм си задавал много пъти. Моето становище е, че към настоящия момент е немотивирано да се твърди, че в хода на разследването са допуснати колосални грешки.
Може би сме имали някакви такива. Но реално бихме могли да даваме оценка за това, когато достигнем до извършителя на престъплението. Тогава ще можем да знаем дали при недопускането на грешки сме можели по-бързо да достигнем до извършителя.
Към настоящият момент част от твърденията за пропуските на разследването обаче, звучат смешно. Например това, че труповете били измити в моргата и след това е бил взет генетичния материал и затова не можело да се случи тази ДНК експертиза.
Тук нещата отиват по-скоро в сферата на фантастиката, отколкото в реалността. За нас е голям проблем, че "губим" момичетата още от момента, в който са напуснали заведението. В 00,05 ч. на 28 януари м. г. те излизат и два-три дни по-късно ние ги намираме мъртви.
На практика засега нямаме сериозни доказателства, които да показват какво са правили те през този няколкодневен период.
- Изяснен ли е точният час на смъртта им?
- Засега разполагаме с приблизително точен час на смъртта. Предвид времето, което е преминало, не можем да искаме от вещите лица да ни посочат точен час.
По-нататък при развитието на разследването, ако, дай Боже, имаме заподозрян, можем да поискаме от вещите лица този период да бъде доразвит и стеснен, ако е възможно, с назначаване на допълнителна експертиза.
- Колко са хората разпитани по случая? В публичното пространство цифрата варира от 4000 до 9000 души.
- Тези големи цифри са неверни, доколкото това не са хора, разпитани като свидетели, или в друго някакво качество по самото предварително досъдебно производство. Разпитваните като свидетели са от порядъка на двайсетина човека.
Огромната цифра, която вие споменавате, на практика са значителният брой лица, с които по някаква причина оперативните работници са имали досег. Няма как в едно следствено дело да има 9 000 разпита на свидетели.
- Как ще коментирате публикации, според които част от разпитаните по убийството смятат да съдят полицията, защото конфискуваните им дрехи са им върнати нарязани?
- Аз нямам такива данни, в прокуратурата няма подадени такива молби.
- В крайна сметка оптимист ли сте за разрешаването на случая "Белнейски"?
- Безспорно всички хора, които имаме някаква съпричастност към това разследване и работим по него, имаме огромно желание това да се случи, надежди има във всички нас. От една страна е въпрос на време, а може би и на малко късмет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!