Е дин от най-актуалните въпроси през последните години е как да опазим околната среда и да овладеем парниковия ефект.
Оказва се, че освен обичайните замърсители и вредители на природата за състоянието на Земята допринасят и жилищата ни, които
изразходват огромно количество енергия.
Във Великобритания досегашните мерки изглеждат толкова неефикасни, че група учени предлагат най-старите сгради да бъдат разрушени, тъй като са много лошо изолирани.
Ако до 2050 г. се разрушават по 80 000 къщи годишно, ще бъдат подновени 14% от британските жилища, което пък ще намали с 60% отделянето на въглероден двуокис в атмосферата.
Това са изчислили учените от университета в Оксфорд и Центърът за климатични изследвания "Тиндал". Според тях, около 2/3 от газовете причиняващи парников ефект във Великобритания произлизат от общо 24 млн. жилища.
Учените препоръчват на правителството да въведе строги закони за изолацията на по-новите домове, както и да се монтират слънчеви батерии, а старите да бъдат разрушени.
Предложението е доста радикално, но има за цел да предизвика дебат сред управляващите във Великобритания. Правителството обяви намерението си да работи за ограничаване на парниковия ефект, но се бави при въвеждането на мерки срещу явлението.
За разлика от Обединеното кралство Германия изглежда готова да осъвремени изолацията и да въведе енергоспестяващи системи във всяко жилище.
Нещата отиват толкова далеч, че всяко жилище ще трябва да има паспорт, в който да е описано количеството на изразходена енергия. От идната година т. нар. "енергиен паспорт" ще трябва да се представя всеки път, когато се наемат или купуват недвижими имоти.
Андреас Брехтел, архитект и специалист по енергийни анализи на жилищата, обяснява:
"Енергийният сертификат ще се издава от германската агенция по енергията. Всички специалисти от тази област - архитекти, инженери, могат да се запишат и да получат необходимата квалификация, за да издават тези паспорти. За да бъдеш съветник по енергийни въпроси, трябва освен да си квалифициран и да си регистриран. Тогава може да се кандидатства за финансиране за анализ на енергийните стойности на дадена сграда при условие, че е строена пред 1984 г."
Дори и да нямате намерение да продавате жилището, една енергийна оценка би била полезна.
Много хора у нас разбраха, че изолацията на апартаментите и къщите е важно за намаляване на количеството и сметките за използвана енергия и за повишаване на цените на имотите.
Според изчисленията количеството енергия за нормално живеене у нас е четири пъти над средното за ЕС заради липсата на подходящи изолации.
Най-големи проблеми създават панелните блокове, особено тези, построени след 1986 г., при които имат доста компромиси с качеството. Панелните блокове обаче според архитектите имат особености, които
улесняват изграждането на външна изолация.
Истинското разрешаване на проблема изисква общински стратегии, както и включване на общините в процеса на саниране на сградите. От следващата година до 2020-а националната стратегия за енергийна ефективност предвижда държавата да вложи 655 млн. лв. като приоритет ще имат панелните жилища, държавните и общинските сгради. Последните харчат повече електроенергия.
За да се реализира стратегията,
трябва да се промени законът за етажната собственост.
Собствениците на апартаменти трябва да се регистрират като сдружение и да кандидатстват за субсидия.
Докато хората чакат тези стратегии прибягват до самостоятелни действия и индивидуални решения - подменят електроуредите си с клас "А", сменят дограмите на прозорците, изолират таваните.
Засега основно се акцентира върху поставяне на външна изолация, която спестява на собственици доста разходи за отопление.
40% от топлината в жилището се излъчва през стените на повечето български жилища.
Изолацията на един апартамент излиза между 22 и 45 лева на кв.м
и това кара собствениците да се сдружат, защото получат добра отстъпка от цената за изолиране на жилищната площ.
Изолацията на сгради се развива като бизнес. Някои от фирмите предлагат услугите и на лизинг. Изчисленията на специалисти показват, че за обличане на външна стена на жилище от 30 кв.м са необходими 900 лева. В този случай се спестяват до 25% от топлоенергията.
От Асоциацията на енергийни анализи смятат, че е несериозно да се влагат средства в допълнителна изолация, ако не се спестява до 30% от топлоенергията.
Ако бъдат подменени и отоплителните системи в сградите, ефектът ще е пълен.
За момента най-евтиният начин да се спести излитане на топлината е да се постави т.нар. термофолио зад радиаторите. Фолиото отразява топлината навътре в стаята и струва 14 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!