О ткакто Полша се присъедини към ЕС полските лекари и медицински сестри са доста търсени в другите държави от съюза. Предпочитат ги най-вече в Северна Ирландия.
Мнозина са тези, които не са постоянно установени в страната, но
идват от време на време, за да работят
Това са работещи почасово лекари, които взимат нощните смени, уикендите или ваканциите, когато титулярите искат да си почиват.
Става дума за поляци, които имат собствена практика в родината си, свой кабинет и пациенти.
Въпросът е защо им трябва да изминат хиляди километри със самолет на свои разноски, за да изкарат една нощна смяна на другия край на Европа.
Несъмнено причините са финансови. Възнаграждението за лекарите в Ирландия е четири-пет пъти по-високо отколкото в Полша.
Агата е на 40 години, омъжена, майка на две деца. Има кабинет в град в югозападна Полша, близо до германската граница.
Всеки две седмици тя пътува до град в Северна Ирландия и дава нощни дежурства в местната болница.
Взимайки четири дежурства за два дни, тя се прибира у дома с чек за 2200 евро
Разходите по пътя са нейни, но благодарение на полската авиокомпания, пътуването струва средно по 150 евро.
За Агата обаче парите не са единствената мотивация. Тя споделя, че това е отлична възможност ирландските и полските лекари да споделят опита си, което е полезно както за пациентите, така и за медицината като цяло.
Интегрирането на полските лекари в северноирландските болници е станало с лекота. 42-годишният лекар Мариус също има кабинет в Полша, но практикува и в Северна Ирландия.
С тази разлика, че три седмици в месеца той живее в Обединеното кралство, а през останалото време се грижи за полските си пациенти.
Мариус признава, че бил много притеснен, когато приел първия си ирландски пациент. Не знаел дали ще се разберат добре.
Хората тук са много внимателни и това ми помага в работата, признава полският лекар и разказва как веднъж срещнал пациент, който му благодарил.
Мариус вярва, че е добре приет от ирландците. Но не крие, че с тях нищо никога не е сигурно, защото те са много възпитани, но същевременно твърде резервирани.
За тези лекари Европа наистина изглежда без граници
Какво става обаче в самата Полша? От началото на годината странта регистрира притеснителни данни за емигриралите лекари, което естествено поставя многобройни проблеми.
Здравната система е в криза, някои болници или болнични служби са принудени да затворят, опашки от пациенти се вият пред работещите кабинети.
Ако се вярва на седмичника "Нюзуик полска",
не става дума за емиграционна вълна, а за истинска евакуация
5% от лекарите са напуснали страната, но в някои специалности делът им достига 30%.
В една от най-престижните болници във Варшава тази година са емигрирали 12-има от общо 40-имата анестезиолози.
Бягството на лекарите от Полша се дължи на приемането на страната в ЕС, но много повече на липсата на реформи в системата на здравеопазването и на ниските заплати в сектора.
Средно един лекар в Полша печели 10 хил. евро на година, а това е десет пъти по-малко в сравнение с Франция или Великобритания.
Освен това условията на труд в Полша са много по-тежки. Другите страни пък имат нужда от специалисти.
В Испания и Швеция например има недостиг на медицински сестри и анестезиолози. Тези държави предлагат на полските медици ускорени езикови курсове и договори.
Отливът на специалисти понякога е причина за истински драми в Полша - разказва се случай, при който
пациент починал на операционната маса, защото нямало анестезиолог
Очаква се, че след приемането на България в ЕС, медицинските кадри ще бъдат сред първите, които ще потърсят работа там.
Никой не знае точно колко дипломирани лекари, стоматолози и среден медицински персонал напускат страната и отиват да работят в чужбина.
Тези, които владеят западен език, на практика и сега работят извън страната. Основната причина за трудовата миграция на българските лекари е заплащането.
Но обучението, квалификацията и езиковите познания им създават проблеми заради различните трудови споразумения и наличието на силната конкуренция, каквато са медицинските специалисти от новите страни членки на ЕС.
Александър и Наталия са дипломирани общопрактикуващи лекари, които са се опитали да работят в болница в Тампере, Финландия.
След изтичането на една година, договорът им не е подновен, защото са предпочели медицински специалисти от Полша.
След Финландия двамата са кандидатствали за Великобритания. В момента Александър и Наталия
работят в една английска болница като помощен медицински персонал
За българските лекари възможностите за трудова изява в Англия се свеждат до старши болногледачи или среден медицински персонал. Те ще работят пет години, а след това трябва да положат изпит, за да могат да практикуват като лекари.
Иначе българските медицински сестри са предпочитани на Острова. На тези, които имат отличен или много добър английски, предлагат заплата от 11 500 до 15 000 лири годишно.
Медсестрите ни са търсени и в Германия. Причината е в недостига на квалифициран медицински персонал в източните германски провинции.
Във федералната провинция Тюрингия работят множество медински сестри и лекари от България и Полша. Германия наема лекари от всички специалности като предлага месечна заплата 2000 евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!