Но извличането на истинна информация от хората, чиито отговори са неизбежно субективни, е от първостепенна важност за изследванията и експертните анализи, от които зависят управлението и финансовата политика.
Да се установи дали някой отговаря вярно на поставените въпроси е трудно, а често и непосилно за този, който ги задава, особено когато запитаният не е сигурен в отговорите си.
Дразен Прилек, психолог от Масачузетския технологичен институт в Кембридж, САЩ, е изобретил точкова система, математически серум на истината, за да насърчи честността на хората, пише сп. "Ню сайънтист", цитирано от Democrit.com.
Методът се състои в задаване на паралелни въпроси и анализиране на сходствата в отговорите в рамките на т.нар. подход на Байезие, според който те са взаимосвързани.
Първият въпрос е личен. Например: "Ще гласувате ли на следващите президентски избори?" или "Имали ли сте над 20 сексуални партньора през миналата година?"
Вторият въпрос е предназначен да установи оценката на човека за това как биха отговорили другите респонденти.
В предположението за евентуалните отговори се съдържа информация за това дали човекът говори истината, особено ако неговите/нейните отговори са необичайни или непопулярни.
Когато хората наистина имат особено мнение по даден въпрос, те са склонни да си въобразяват, че то се споделя и от другите, пояснява Прилек.
Така, ако респондентът наскоро е бил с над 20 сексуални партньори, но лъже за това, тогава той вероятно би предположил, че това поведение е по-типично за другите, отколкото би допуснал човек, който не е бил с толкова много партньори.
"Обикновено мислим за собственото си мнение така, сякаш другите не знаят за него - обяснява Прилек. - Нашите схващания обаче са свързани с тези на другите. Методът е особено полезен за разкриване на становища, които противоречат на общоприетата мъдрост."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!