Б лизо 250 000 работници от източноевропейските държави, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., са дошли да работят във Великобритания през последната година, което надминава с 15 пъти прогнозите на британското МВР, пише днес консервативният британски в. "Дейли телеграф".
Половината от новите работници са от "бившия съветски блок", най-вече от Полша и Литва.
Това са предимно хора между 20- и 30-годишна възраст.
Изданието отбелязва, че Великобритания се е оказала примамлива за страните от Източна Европа не само заради силната си икономика, но и защото другите страни членки на Общността са се възползвали от клаузата да ограничат достъпа до трудовите си пазари за период от седем години.
Според данни на британското вътрешно министерство 14 000 източноевропейци месечно пристигат на Острова в търсене на работа, уточнява "Файненшъл таймс".
Отделни данни показват, че за
кандидатстващите за работа български и румънски граждани обаче има ограничения.
От общо 4985 подадени молби от двете страни 72% са получили отказ, а 14% са били оттеглени.
Информацията развенчава мита за Великобритания като любимата дестинация на странстващия полски водопроводчик: само 95 души от пристигналите през последната година източноевропейци са потърсили работа във ВиК сектора. 12 000 са наети в кухните на ресторанти, 41 000 - в различни предприятия, допълва изданието.
От правителството обясниха, че с най-ниското ниво на безработица от цяло поколение насам, страната има нужда да запълни свободните работни места, най-вече в сектора на услугите, уточнява "Дейли Телеграф".
Според отделен доклад
наплива на работна ръка от Източна Европа има благотворно влияние върху британската икономика.
Въпреки страховете, че пришълците ще изместят местните работници и ще доведат до падане на заплатите, благодарение на чужденците някои сектори са се разраснали, отворили са се нови работни места, а възнагражденията не са се променили.
Първоначалният ефект е, че производителността и заетостта нарастват, като местните работници изобщо не биват засегнати от процеса, сочи проучване. Общият икономически резултат от присъединяването е скромно, но изключително позитивно подобрение на състоянието на пазара на труда в страната.
Правителството обаче ще продължи да предприема енергични мерки срещу злоупотребите с имиграционната система и ще издава разрешителни за работа единствено в зависимост от британските интереси.
Според проучването всеки пети източноевропейски работник се е установил в Лондон, като все повече се ориентират и към останалите райони на страната.
Най-популярните позиции за работниците от Източна Европа остават
(по ред на заетост): чистачи, сервитьори, болногледачи, бармани, шофьори, градинари, механици, охрана, детегледачки, дърводелци, зъболекари, козметици, циркови актьори и т.н.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!