И тази година 17- годишни младежи ще ни спасяват по плажовете на Южното Черноморие, каза днес за БГНЕС Величко Бегов, специалист по водно спасяване към Областния съвет на Българския червен кръст в Бургас.
В момента от Св. Влас до най-южната точка на крайбрежието - Варвара, липсват спасители. Една от причините е, че учениците още не са приключили учебната година, а кандидат- студентите и студентите не могат да започнат работа, тъй като ангажиментите им в университетите още не са приключили.
За цялото Южно Черноморие са необходими най-малко 800 спасители, но щатната бройка едва ли ще бъде попълнена тази година, каза още Бегов. Според него концесионерите и стопаните на плажовете трябва да им предложат добри заплати и прилични битови условия, за да ги задържат на работа.
Публична тайна е, че квалифицираните специалисти в този бранш вече са се спазарили да работят в чужбина, където заплатите могат да достигнат и до 3000 евро. По бургаските плажове спасителите ще получават 600 -700 лева, като отделно ще им се заплаща квартирата и храната за един ден.
През последните две години условията на труд не удовлетворяват практикуващите тази професия и те си търсят работа по плажовете в чужбина.
Според Бегов по този начин може да падне качеството на охраняемост на родните плажове, тъй като ще се наложи да бъдат наемани съвсем неопитни и недостатъчно квалифицирани спасители.
Повечето стопани са категорични, че на този етап те не могат да плащат по-големи заплати, тъй като имат сериозни разходи по поддръжката на ивиците.
С указ на Министерски съвет 65 плажовете по Южното Черноморие ще бъдат прехвърлени за стопанисване на общините. Досега плажната ивица беше публична държавна собственост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!