З а една година загубите на "Столичен медицински холдинг" ЕАД са нараснали с близо 5 млн. лв., или с 204%. В края на 2004 г. загубите са в размер на 2,456 млн. лв., а в края на 2005-а те са 7,478 млн. лв., съобщи зам.-кметът на София Цветан Цветанов.
Той представи основните констатации от окончателния доклад за проверката на холдинга от Столичния инспекторат. Докладът ще бъде изпратен в прокуратурата, в парламентарната комисия за борба с корупцията, в Министерството на здравеопазването и в Столичния общински съвет.
През 2004 г. капиталът на дружеството е бил увеличен от 2,6 на 17,3 млн. лв., като Столичната община е запазила размера на дела си чрез непарична вноска.
Цветанов уточни, че апортът е направен по цени съгласно Закона за приватизация и следприватизационен контрол, а е трябвало цената да бъде определена според Търговския закон и по този начин цената на активите е била занижена в пъти с цел стойността им да бъде много по-ниска при евентуална бъдеща приватизация.
Членовете на Надзорния съвет на холдинга проф. Тома Пожарлиев и Антон Койчев и членовете на Управителния съвет Христо Зайков и Методи Янков са собственици или съдружници във фирми със сходен предмет на дейност, каза заместник-кметът.
Той посочи и данни в доклада, според които в 20-и Диагностично-консултативен център за управител е избран Николай Червеняков, който е съдружник с Методи Янков в "Рилски терми" ООД.
Проверяващите са установили конфликт на интереси и при възлагането на поръчки за доставка на медицински формуляри. На 17 юни 2005 г. е сключен договор с "Екопринт, Зайков и сие" ООД за 34 хил. лв., а година по-късно фирмата получава нова поръчка за 32 хил. лв. Съдружник тук е Христо Зайков.
Според сключените договори с членовете на Управителния и на Надзорния съвет при предсрочно прекратяване холдингът трябва да изплаща неустойки за остатъка на срока в договора в размер на 300% за Надзорния съвет и на 250% за Управителния съвет от средната работна заплата за холдинга.
Заместник-кметът уточни, че това означава възнаграждение от около 2500 лв. месечно. Холдингът дължи за подобно предсрочно прекратяване на договора общо 105 хил. лева, като от тях 45 784 лв. на Стефан Петков, 40 288 лв. - на Михаил Каравезов, 9267 лв. - на Иван Трендафилов, и 10 хил. лв.- на Татяна Василева.
Името на Стефан Петков се среща в доклада и по повод извършени адвокатски услуги при пререгистрацията на холдинга през 2005 г., за които е платено възнаграждение в размер на 8 176 лева. Лицата, които са извършили тези адвокатски услуги - Стефан Петков, Вилис Генчев, Невена Рашкова, Татяна Велинова, са "свързани лица" по смисъла на Търговския закон, уточни Цветанов.
Според заместник-кмета буди недоумение и критерият за назначенията в дружествата. Той цитира одобрено от Надзорния съвет решение - протокол от 26 април 2005 г., в което като един от принципите за назначаване се посочва партийно-квотният.
В Надзорния съвет Столичната община няма нито един представител, въпреки че е собственик на 49% от капитала, посочи Цветанов.
Той отбеляза и част от изводите в доклада, според които в настоящия си състав Надзорният и Управителният съвет не са в състояние ефективно да управляват холдинга.
Затова проверителите са препоръчали да се намали броят на членовете на двата съвета, да се направят персонални промени, като бъдат включени и представители на общината.
Като нарушение в доклада е отбелязано и пренасочването на 170 хил. лв. за възнаграждения от предоставени с решение на СОС 300 хил. лв. за инвестиции - покупка на автомобили и оборудване на офиси.
По думите на Цветанов като нецелесъобразен и неефективен разход са отбелязани и възнаграждения в общ размер на 125 728 лв. за одит на 32 дружества и на холдинга.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!