С поред гръцките власти малко по-късно тя била открадната от тамошното френско училище и вероятно е станала притежание на частен колекционер в Австрия, където останала до 1955 г., когато сменила собственика си в Лондон.
Другите два предмета, които Гърция си иска от US музея, са златен погребален венец от IV в. пр.н.е. със стъклена украса в синьо и зелено, както и мраморен торс на млада жена (кора) от VI в. пр.н.е., изработена на гръцкия остров Парос, за която обаче претендира и Италия.
И двата са придобити заедно с надгробния камък през 1993 г. срещу няколко милиона долара и също са изложени във вилата, където е показана и цялата антична колекция на музея.
Гърция настоява за връщането на четирите реликви още от 90-те, но същинските преговори започнаха едва миналата есен, припомня още "Ню Йорк таймс". Заслугата била на новия директор Бранд, който се отзовал на поредната молба от гръцкото културно министерство (Culture.gr).
Музеят обаче е изправен и пред по-сериозни искания от Италия, която разпознава като свои 52 експоната от колекцията. Там се води и дело срещу бившия й куратор Марион Тру, обвинена в заговор за придобиване на ценности чрез иманяри.
При преговори в Рим в края на миналия месец американците се споразумяха и с италианското правителство и ще върнат в страната част от ценностите, вкл. "някои шедьоври".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!