П етте български медицински сестри ще бъдат признати за виновни по новото дело, което двамата либийски офицери Джума Мишри и Джамид Шоу заведоха срещу тях за набедяване.
Това каза пред Дарик радио адвокат Хари Харалампиев, който вчера замина за Либия, за да присъства на четвъртото поред заседание на Наказателния съд в Триполи по този процес. То е насрочено за днес.
Ищци по делото са един офицер и един представител на здравните власти в Либия, които искат обезщетение по около 3 милиона долара за това, че българките са заявили, че са били изтезавани от тях.
Според българските сестри двамата ищци са част от групата, която е водила следствието за епидемията от СПИН в Бенгази и която е използвала насилие, за да ги принуди да направят самопризнания, уличаващи ги в предизвикване на епидемията.
Либийският адвокатът на медиците Осман Бизанти очаква днес съдът да разпита подсъдимите.
"Българките ще бъдат признати за виновни по това дело, тъй като оправдателните им присъди биха се превърнали в съкрушителен аргумент и Върховният съд ще трябва да отмени смъртните им присъди по СПИН процеса", коментира адвокат Харалампиев.
На въпрос ще има ли този път в залата преводач, защото сестрите предишния път не бяха разбрали нито дума от това, което се случва, юристът каза:
"Българските медицински сестри имаха три желания - да присъства български адвокат, да бъде назначен преводач от арабски на български език и да им бъдат предоставени мотивите на Апелативния съд в Триполи.
Аз ще присъствам, но успоредно с това съм се снабдил и с мотивите, които вече са преведени на български език и ще ги предоставя на медицинските сестри.
Въпросът за преводачите зависи единствено и само от съда. Той има задължението да осигури преводачи".
Харалампиев допълни, че новите мотиви не се различават от старите, посредством които съдът в Бенгази призна българките за виновни въз основа на самопризнанията на Ашраф и Ася Ненова и на констатацията на медиците-либийци, които обаче не са компетентни по ХИВ вируса, така както са вещи професорите Монтание и Колици.
Но за световнопризнатите специалисти и дума не става в тези мотиви, те буквално са игнорирани, коментира Харалампиев.
Той смята, ме на заседанието днес би трябвало медицинските сестри да бъдат разпитани, но дълбоко се съмнявам, че това ще стане. "Няма да ги разпитват, защото те няма да отстъпят от тезата, че са били жестоко измъчвани".
Според адвоката обаче не така стои проблема с либиийския офицер Джума Мишри. Той ще бъде разпитан и ще изложи абсурдната теза, че вследствие на набедяването "е претърпял дълбоки морални щети".
"Винаги съм проявявал оптимизъм, но сега просто медицинските сестри ще бъдат признати за виновни. Мисля, че това дело е с предизвестен край", каза Харалампиев пред Дарик радио.
В същото време днес в. "24 часа" съобщава, че преди 3 дни в Брюксел се е състояла "важна среща между представители на САЩ, ЕС и България по либийския случай".
Това съобщил вчера на журналиста Георги Милков в Триполи източник, близък до преговарящите екипи.
На заседанието са били разисквани конкретни стъпки по пътната карта за разрешаване на казуса "Бенгази", предложена от президента на фондация "Кадафи" Сейф ал Ислам.
Срещата в Брюксел била председателствана от еврокомисаря за външните отношения Бенита Фереро-Валднер и в нея са участвали повече страни, отколкото в досегашния формат. Освен представителите на САЩ и досега ангажираните европейски страни, този път в разискването на плана са взели участие и още няколко държави, сред които и Малта.
Не е ясно кой е представлявал България на това заседание. Предполага се, че това е бил главният преговарящ по либийския случай, зам.-министърът на външните работи Феим Чаушев.
От българското посолство в Триполи обаче казали на Милков, че не разполагат с такава информация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!