У правляващата Лейбъристка партия претърпя тежка загуба на състоялите се в четвъртък местни избори във Великобритания.
Според окончателните резултати консерваторите на Дейвид Камерън получиха 316 допълнителни места. Лейбъристката партия, която беше загубила и местните избори през 2002 и 2004 г. сега загуби още 319 места.
Либералдемократите, които са втора опозиционна партия, спечелиха само 2 нови места.
Крайнодясната Британска национална партия получава 27 допълнителни места, но остава далече от трите големи партии.
Британските гласоподаватели избираха вчера 4360 общински съветници в 176 английски общини, което е близо половината от всички общини в Англия. Главната битка бе в Лондон, където имаше избори за общинари във всичките 32 административни единици.
Резултатът е
едно от най-слабите изборни представяния в историята на лейбъристите изобщо
и най-добър резултат за консерваторите от 1992 г. насам.
Загубата е сериозен удар срещу министър-председателя Тони Блеър. Според британските политически традиции избирателите използват местните избори, за да покажат червен картон на действащите политици, писа Ройтерс.
В опит да спаси положението и да задържи контрола Блеър извърши светкавично размествания в правителството.
Министърът на вътрешните работи Чарлз Кларк и министърът на външните работи Джак Стро напуснаха кабинета.
Министър на външните работи става Маргарет Бекет,
до сега министър на околната среда, прехраната и селските въпроси.
Малка утеха за Джак Стро е, че поема поста лидер на Камарата на общините, т. е. министър, отговарящ за отношенията с камарата.
Досегашният лидер на Камарата на общините Джеф Хун става министър по европейските въпроси. По този начин министерството на външните работи се разделя на две - Хун ще отговаря единствено за европейските въпроси, а Бекет - за останалата част от света.
Бекет влезе в правителството още през 1997 г. като министър на търговията и промишлеността, а през 2001 г. пое министерството на околната среда, прехраната и селските въпроси.
Джон Прескот остава на поста зам.- министър-председател, но отговорностите му се ограничават
Прескот, известен с шумната си безкомпромисна позиция по въпросите на морала, особено по отношение на политическите противници на лейбъристите, също попадна в скандал, след като се разбра, че е имал продължителена извънбрачна връзка със своя секретарка.
Повечето отгворности на Прескот се прехвърлят върху Рут Кели, която беше министър на образованието. На нейно място ще застане Алън Джонсън, който преди ръководеше министерството на търговията.
"Тези размествания са опит да бъдат прикрити сериозните поражения, които претърпяха Блеър и Лейбъристката партия и отилчния резултат на Дейвид Калерон и Консервативната партия", заяви консерваторът Джордж Осбърн, финансов министър в сянка, пред Би Би Си.
Според телефонно проучване, извършено в петък от Би Би Си
36% от гражданите на Великобритания искат Блеър да се оттегли незабавно, а други 14% - да стори това до края на годината.
Тони Блеър е министър-председател от 1997 г. - вече трети мандат.
В
първи коментар за резултатите от изборите в. "Гардиън" писа в онлайн изданието си:
"След две ужасни седмици, изпълнени с министерски грешки и некомпетентност, както и с управленска немощ, гласоподавателите вчера масово се отдръпнаха от Лейбъристката партия. Дори и най-кървавата и смела хирургическа операция днес няма да може да прикрие размерите на предизвикателството, пред което е изправена партията в момента. Някой от правителството би казал, че мащабите на кризата са преувеличени - кампанията на лейбъристите, в която те залагаха на постиженията в борбата срещу беззаконието и антисоциалното поведение, бе погълната от хаоса в министерството на вътрешните работи.
Други обаче смятат, че слабостта на партията има много по-дълбоки корени. Това мнение е напълно оправдано. Лейбъристите явно са изгубили умението да печелят.
Но изглежда никой друг не е придобил това умение. Дейвид Камерън ще се перчи с общинските съвети, които консерваторите взеха и с право може да има претенции за първото място. През 2004 г. така направи и Майкъл Хауард (бивш лидер на консервативната партия), година преди лейбъристите да си осигурят удобна победа на националните избори.
Новите центристки призиви на Камерън обаче не съкрушиха Либералните демократи. Резултатите ясно показват, че той има още какво да направи, ако иска да се яви на следващите общи избори с шансове за победа. Парадоксът в случая е, че това може да се окаже в негова полза - една лесна победа сега би повлияла отрицателно на бъдещите му шансове.
Либералдемократите съвсем основателно се зарадваха, когато разбраха изборните резултати. Партията получи места в общински съвети и общини, възстановявайки се от зимната криза, но това стана след една безлична предизборна кампания. С новия си председател сър Мингис Кембъл партията все още не е определила своята идентичност.
По-малките партии постигнаха успех в атмосферата на нецеленасочено недоволство, което беляза вчерашните избори.
Британската национална партия (БНП) намери привърженици в източен Лондон, както и движението "Респект", представляващо друга част на политическия спектър.
Зелените, които бяха пренебрегнати по време на предизборната кампания, също увеличиха гласовете в своя подкрепа. Част от тази партийна пъстрота ще подсили местното управление, въпреки че БНП само го подкопава. Но историята на изминалото денонощие всъщност показва, че страната търси нова политическа насока, без да знае откъде ще дойде тя", пише "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!