М акедонските албанци масово се женят за момичета от България, за да получат български паспорт, който им осигурява влизане в страните от ЕС.
В търсене на по-добър живот, ергените не подбират средства, за да стигнат до Европа. За да осъществят мечтата си, те се решават и на фиктивен брак с момичета от страни на Общността, пише македонският в. "Дневник".
"Досега албанските ергени от Македония сключваха брак с гражданки на Швейцария, Австрия, Германия, Холандия, Швеция и други богати западноевропейски страни.
За тази услуга тези, които искат да получат европейски паспорт и легален достъп до пазара на работна ръка в страните от ЕС, трябваше да плащат между 15 000 и 30 000 евро", разказва човек, посредничил при сключване на фиктивни бракове. Той обяснява, че
парите се плащат по споразумение с бъдещата булка
и посредника, който запознава заинтересованите страни. Главното условие е 1/3 от договорената сума да бъде платена веднага, а останалата да се плаща на месечни вноски.
Младоженката получава последната част от общо договорената сума, след като избраникът й получи разрешение за постоянно пребиваване и право на работа в съответната страна от съюза.
Бракът продължава най-малко три години, колкото е необходимо за уреждане на статута на съпруга в съответната държава, уточнява източникът.
Според него след влизането на България и Румъния в ЕС македонските албанци са започнали да си търсят булки и там. И сега контактът между тях и потенциалните им български или румънски съпруги се осъществява от посредници, но в момента това са македонци, които работят сами или в туристически агенции.
Най-голям е интересът към българките,
тъй като сумата, която те искат за сключване на фиктивен брак, е далеч по-малка от тарифата на гражданките от западноевропейските страни.
"Макар че вече се осъществяват контакти с определени хора в Румъния, съседна България и особено градовете близо до македонската граница и икономически неразвитите райони са най-посещаваните места в търсене на булки. Там за сключване на брак с българска гражданка момчетата плащат между 3000 и 5000 евро", казва източникът.
Това не остана незабелязано и от българските медии, които публикуваха данни, че от 1 януари т.г. силно се е увеличил броят на македонските граждани, които посещават селата и градовете в граничния район, съобщава македонският в. "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!