Т радиционно сметките за ток и парно у нас изяждат голяма част от месечните доходи на домакинствата. Чрез прилагането на няколко енергоспестяващи мерки разходите за отопление и ток могат да спаднат значително, съветват специалисти.
С добър контрол на топломерите сметките за парно могат да спаднат между 10 и 15%. Топлинните счетоводители съветват радиаторните вентили никога да не се оставят в максимално отворено положение. Така топломерът ще отчете възможно най-високия разход на топлинна енергия.
За да намалите месечната си сметка за отопление е необходимо да понижите температурата на радиатора нощем, но не трябва да оставяте помещението да изстине изцяло, защото повторното му загряване ще отнеме повече енергия, отколкото поддържането на равномерна температура.
Трябва да се отопляват всички помещения, но това не означава да се поддържат еднакви градуси в тях. Достатъчно е само да няма голяма температурна разлика в две съседни стаи.
При дългите завеси, които покриват радиатора, уредите за дялово разпределение отчитат между 10 и 20% по-висок разход на топлинна енергия.
Прозорците и вратите трябва да се затварят плътно. Доказано е, че 30% от топлината в жилището се изпарява през пролуките в дограмата.
За двустаен апартамент ще ви трябват около 20 м дунапренени ленти за добра изолация на прозорците в апартамента. Добро уплътняване на фугите на прозорците ще доведе до покачване на вътрешната температура от 1 до 3 градуса. Разстоянието между двете стъкла трябва да е 2-3 см, за да се ограничава движението на въздуха в затворения между тях обем.
Топлината в дома се запазва и при наличие на плътни завеси. Увеличаване на топлинния комфорт се постига с облицоване на стените с допълнителни слоеве топлоизолационни материали като пенополиуретан, стиропор, минерална вата и специални бои. Тези слоеве може да се прибавят външно или вътре в помещенията.
Ако се наложи включването на допълнителни източници за отопление, те трябва да бъдат на достатъчно голямо разстояние от радиатора. Когато сте си изключили парното и разчитате на отоплителни печки, е добре да ги поставите под прозореца. Така спестената енергия може да достигне до 5%.
Съобразяването с няколко елементарни правила ще доведе до спад в разхода на електрическа енергия, а от там и до по-ниски месечни сметки за ток.
Поне пет минути преди да бъде окончателно готово яденето можете да изключите печката, защото времето, за което котлонът ще изстине, е 15 минути.
При готвене трябва да се използват само тенджери и тигани, чиито размери на дъното са еднакви с диаметъра на използвания котлон. Ако съдовете са с по-малък диаметър, излишната топлина ще се разпръсква в помещението, а ако са с по-голям - ще изразходват по-голямо количество еленергия. Подгряването на водата за чая е добре да става с бързовар, а не на котлона, защото той често е по-голям от дъното на съда.
Честото отваряне на фурната излиза доста скъпо. Тя трябва да се използва само при големи порции храна, като за по-малките са подходящи микровълновите печки. Там енергията се отделя директно в продуктите и загубите са много по-малки.
Трябва да се избягват и честото и продължително отваряне на хладилника и фризера. Необходимо е да размразявате хладилника редовно, защото дебелия слой лед изисква ненужно голямо количество енергия. Образуването на 1 см лед води до 75% по-висок разход на електроенергия.
Фризерите с добра топлинна изолация могат значително да понижат консумацията на ток. В никакъв случай не трябва да оставяте уреда за охлаждане в близост до печка за отопление. Колкото е по-ниска температурата на околната среда, толкова по-малка ще бъде и консумацията на електроенергия на уреда.
Поставянето на енергоспестяващи крушки е добра инвестиция, защото те използват около 80% по-малко ток спрямо обикновените. Освен това животът им е шест пъти по-продължителен от традиционните електрически лампи.
Парното и топлата вода могат да поевтинеят от 1 юли, прогнозира председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране Константин Шушулов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!