З а някои може да изглежда и странно, но московското метро е сред най-посещаваните туристическите обекти в Русия. Това е най-натовареното метро в света - ежедневно услугите му се използват от 8 млн. души или 3 млрд. годишно!
Това прави толкова, колкото метрото в Лондон и Ню Йорк взети заедно.
Изграждането на московското метро започва през 30-те години, по времето на Сталин. Целта била да се свържат работническите квартали, чиито обитатели се увеличавали непрестанно, с централната част на столицата.
За да илюстрира могъществото и просперитета на Русия, Сталин превръща метрото в истински музей с фрески, мрамори и позлатени елементи. За да се посети обаче този странен музей трябва да се слиза доста дълго време надолу, тъй като московското метро е и едно от най-дълбоките в света.
Говори се, че първите станции са били предвидени да служат и за противорадиционни укрития в случай на война. Такава е спирката Маяковская, която се намира на 40 м под земята.
На входа са изписани стихове от поета Маяковски, а пероните са от розов мрамор и стомана. Това е единствената метростанция, печелила голяма награда - тази от световното изложение в Ню Йорк през 1938 г.
Многобройните туристи, които минават ежедневно по линиите на метрото се опитват да го снимат. Точната дума е "опитват", тъй като московското метро се смята за обект със стратегическо значение и снимането е забранено.
Между другото, в московското метро човек може да се върне назад във времето на Съветския съюз, тъй като в някои от станциите все още се виждат статуи на Ленин, работници заели бойна поза или надписи по стените, които призовават за обич към родината или пък приканват мъжете да подаряват цветя на жените.
Фризките острови в северната част на Холандия коренно се различават от метрото в Москва, но също привличат много туристи. Местните хора са колкото вярващи, толкова и твърдоглави.
Фризите са изключително привързани към езика и обичаите си, а много от тях настояват и за независимост. Няма нищо чудно в това, че местните хора тачат територията си, тъй като островите са изключително красиви.
Най-големият от тях - Тексел, е известен като островът на птиците, тъй като много от мигриращите птици намират убежище тук. Това е и единственият от Фризките острови, който допуска използването на автомобили и затова привлича много германски туристи през лятото.
Фриланд е по-слабо населен и е предпочитано място за любителите на природата и нудистите.
Туристите идват в старата българска столица Търново заради историята и заради панорамата. Впечатлява ги живописният вид. Амфитеатрално накацалите една върху друга къщи, интересно местоположение на града върху три хълма, единият от които - хълмът Царевец, е най-посещаваният туристически обект в България.
Годишно 330 хил. туристи се изкачват на хълма. Вторият предпочитан за посещения туристически обект Перперикон е посетен за миналата година от 186 000 души.
Особено през лятото историческото място на Царевец се оказва пренаселено от посетители. Българските туристи отиват там, защото хълмът е свързан с българското величие.
На Царевец са царували 28 български царе. Неслучайно историческото място участва в кампанията за за глобален национален символ. Чуждестранните туристи са привлечени от уникалността на мястото.
Повечето туроператорски фирми го включват на първо място сред дестинациите за културен туризъм в страната. Предлагат го и в програмите на организираните екскурзии за почиващите чужденци по морето. И българи, и чужденци, са впечатлени от аудиовизиалния спектакъл "Звук и светлина".
От тази година туристическите атракции за туристите са повече. Те имат възможност да разглеждат природните и културно-историческите забележителности на столицата на Второто българско царство от три- и четириместни самолети на малката авиокомпания "Олимпиа еър".
Цените на обиколките са съответно 120 и 150 евро. Авиоразходката продължава 15-20 минути на височина 600 м.
Разкопките, които продължават в този район са допълнителен стимул за развитие на културния туризъм. Изненадите никога не свършат и те провокират интереса на туристите.
Стартиралите през юни разкопки имат за цел да открият неизвестната за повечето историци църква "Св. Иван Рилски", която се е намирала на отсрещния на Царевец хълм Трапезица и където партриарх Евтимий е служил, след като Царевец е превзет от войските на Османската империя.
Предстои да бъде изградена въжена линия, която ще свърже Царевец със старинното селище Арбанаси, което се намира на високо плато на 4 км над Търново.
Царевец е атрактивен и за хората, които се решили да сключат брак на необичайно място. На самия връх на хълма има новопостроен църковен храм, където срещу 1000 лв. може да бъде извършена брачна церемония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!