Е два 27% е била избирателната активност на местния референдум в Бургас за петролопровода "Бургас-Александруполис", стана ясно след края на неделния изборен ден.
До урните са отишли 50 000 души от общо над 188 000 граждани с право на глас. За да бъде валиден референдумът обаче, трябва да са гласували над 51% от избирателите. Изборният ден е протекъл без нарушения.
Гражданите трябваше да отговорят с "да" или "не" на въпроса: "Одобрявате ли изграждането на "Бургас-Александруполис", с трасе на тръбопровода и с инсталации, разположени на територията на община Бургас?".
За провеждането на мероприятието градската администрация отпусна 30,6 хил. евро. Подобни референдуми трябва да се проведат в още два курортни града по Черноморието - Созопол и Приморско.
Общинският съвет на Созопол вече е насрочил дата за референдума, отпускайки от градския бюджет 20,4 хил. евро. В Приморско още не са решили кога да бъде гласуването.
Референдумът в Бургас е първият, който се организира в страната след демократичните промени през 1989 г. Дори и да е валидно обаче, допитването не може да създаде юридически пречки при изграждането на тръбопровода.
Близо 60% от избирателите в Бургас заявиха намерение да гласуват на референдума в неделя. Според "Алфа рисърч" три четвърти от жителите на Бургас са против "Бургас-Александруполис".
През март миналата година Русия, България и Гърция подписаха тристранно споразумение за строителството на "Бургас-Александруполис". Тръбата от 285 км ще преминава през територията на Гърция и България. Предварителната стойност на проекта, който ще бъде завършен към края на 2011 г., е 1,2 млрд. долара. Делът на руската страна е 51%, България и Гърция ще притежават по 24,5%.
Проектът Бургас-Александруполис е политизиран до краен предел,
коментира за руското "РБК Дейли" известният германски политолог Александър Рар.
С агитация на местното население се занимават основно прозападните партии и организации, които призовават българите да гласуват срещу прокарването на тръбите, смята той.
На 10 февруари набързо организираният Инициативен комитет за опазването на бургаското крайбрежие събра 300 протестиращи. В акцията участваха представители на партиите ГЕРБ и СДС, които се обявяват за пълната ликвидация на следите от комунистическото минало и тясната интеграция на България в ЕС и НАТО, припомня Рар.
Преди месец Зелената партия и Асоциацията за свободно слово "Анна Политковска" организираха митинг в центъра на София: 200 души искаха да се отмени строителството на АЕЦ "Белене" от руски специалисти, а също така и на тръбопровода Бургас-Александруполис.
Наблюдатели смятат, че влиятелни кръгове в ЕС са разгърнали кампания срещу петролните и газови проекти с руско участие, отбелязва известният германски политолог.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!