Няколко европейски държави се застъпиха за продължаване на работата на оръжейните инспектори като алтернатива на войната. Въпреки че в текста не се споменава за краен срок за гласуването на резолюцията, британският външен министър Джак Стро отбеляза, че СС ще има около две седмици преди да гласува текста.
Белият дом заяви, че очаква действия в кратки срокове. Франция, Германия и Русия представиха обща декларация, в която се казва, че до военни действия може да се пристъпи едва като последно средтсво. Според техния план, подкрепян и от Китай, Ирак трябва да бъде разоръжен по мирен път за период от най-малко пет месеца. В предложението се призовава за пълно разоръжаване безпрекословно сътрудничество на оръжейните инспектори.
Съветът за сигурност на ООН ще гласува предложената резолюция, едва след като ръководителят на инспекторите Ханс Бликс представи на 7 март окончателния си доклад от проверките.
За да бъде приета резолюцията е нужно тя да бъде подкрепена от поне девет страни членки на Съвета за сигурност и никоя от петте постоянни представителки на СС да не наложи вето. (Това са Франция, Русия, Китай, САЩ и Великобритания). Първите три отстояват позиция за изчакване преди започване на военни действия и разчитат на доброволното разоръжаване на Ирак, съобщава Си Ен Ен.
Говорителят на френския президент Жак Ширак заяви, че новата резолция не е нито полезна, нито нужна. Според него едва ли ще се наложи Франция да налага вето, тъй като много други страни са се обявили против започване на война в Ирак.
Междувременно стана ясно, че турският кабинет почти е стигнал до съгласие, че преминаването (и настаняването) на американски войски на турска територия ще бъде разрешено. Министрите ще подпишат указ, който ще бъде изпратен за гласуване в парламента. Очаква се турското Народно събрание да одобри решението.
Багдад от своя страна обяви, че още обсъжда искането на Ханс Бликс до 1 март да започне унищожаването на ракетите "Ал Самуд 2", които според резолюциите на ООН, приети след войната в Залива, надхвърлят позволения обсег на действие от 150 км и са забранени.
Следващите стъпки:
- 28 февруари: Ръководителят на оръжейните инспектори Ханс Бликс ще изпрати писмен рапорт за резултатите от проверките на 15-те страни членски на Съвета за сигурност на ООН;
- 1 март: Трябва да започне унищожаването на забранените ракети "Ал Самуд 2";
- 7 март: Оръжейните инспектори ще представят устен доклад пред Съвета за сигурност;
- 10 март: ООН ще гласува внесената от САЩ и Великобритания резолюция.
Същевременно Йордания съобщи, че стотици американски войници са били разположени на нейна територия.
Външният министър на Ватикана Жан-Луи Торан заяви, че война в Ирак без резолюция на ООН би било равносилно на "престъпление срещу човечеството". Би Би Си припомни, че бившият руски премиер Евгени Примаков посети Багдад, за да се увери, че Ирак ще сътрудничи напълно на инспекторите.
Как се разпределят нагласите в Съвета за сигурност:
Страни, подкрепящи война срещу режима в Багдад: САЩ, Великобритания, Испания и България.
Страни, обявили се против военни действия: Франция, Русия, Китай, Германия и Сирия.
Страни, които се колебаят: Ангола, Камерун, Чили, Гвинея, Мексико и Пакистан.
Вчера държавният секретар на САЩ Колин Пауъл посети Китай, но не успя да убеди Пекин в необходимостта да подкрепят новата резолюция за Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!