През последните години Либия е направила серия много важни стъпки за сближаване с международната общност, посочи в навечерието на посещението ирландският държавен министър по европейските въпроси Дик Роуш, но същевременно подчерта, че ЕС иска да види бързо решение и по редица въпроси, включително за българските медици, обвинени по СПИН делото.
Междувременно "Амнести интернешънъл" публикува доклад за Либия, озаглавен "Време е да превърнем човешките права в реалност". В текста му се изтъква, че въпреки някои положителни мерки на либийските власти в последно време и откритостта пред международните наблюдатели, в страната все още властва "атмосфера на страх".
В интервю за Си Ен Ен американският държавен секретар Колин Пауъл от своя страна повтори, че след няколко месеца Либия ще бъде извадена от списъка на страните, поддържащи международния тероризъм.
На срещите с представители на Европейската комисия (ЕК) ще бъде повдигната темата за взаимоотношенията между Либия и ЕС, както и заявеното желание на Либия да се включи в средиземноморския диалог, съобщава и Би Ти Ви (btv.bg).
От страна на Еврокомисията ще бъде поставен и въпросът за бързото и задоволително разрешаване на проблема със сънародниците ни, обвиняеми по СПИН делото.
Според информацията, с която ЕК разполага, българските медици, задържани в Либия, са невинни, защото трагичният инцидент в болницата е станал преди те да постъпят на работа там, изтъкна говорителят на Романо Проди. По думите му председателят на ЕК ще изрази надежда, че най-накрая либийският съд ще вземе решение на заседанието в началото на май, което да доведе до добра развръзка на този случай.
В статия, озаглавена: "Кадафи разпъва палатката си в Брюксел", британският вестник "Таймс" също оповестява, че либийският лидер ще направи първото си посещение извън Африка и Близкия изток за последните 15 години. Бившата "черна овца" за Запада ще затвърди реабилитацията си в международната общност в централата на ЕК, където ще бъде посрещнат на червен килим от Романо Проди, продължава изданието.
"Таймс" припомня, че Либия обеща компенсации за семействата на загиналите над Локърби, а през декември се отказа от програмата за ядрени оръжия. Като цитира думите на говорител на Европейската комисия, вестникът обаче отбелязва, че за да бъде напълно реабилитиран, Кадафи трябва първо да изпълни исканията на Германия и България, произтичащи от грешки в миналото.
Германия иска компенсации за бомбения атентат в берлинска дискотека през 1986 г., когато загинаха трима и бяха ранени 260 души. България пък иска освобождаването на шестимата медици, държани в Либия от 1999 г. по обвинения в умишлено заразяване на близо 400 деца с вируса на СПИН.