"За 27 години от Македония в Италия са изнесени 35 000 магарета. Изкупвателният център се намираше в село Блатец и работеше допреди две години. В центъра в Блатец се караха изкупените магарета от Струмишко, Прилепско, Радовишко, Кумановско, Скопско.
Някои обаче твърдят, че селяни от пограничните села купували магарета от съседна България на по-ниска цена и ги продавали в Блатец като "македонски продукт", като така реализирали добра печалба", пише македонският "Утрински вестник".
Бяха установени връзки с италианеца Марио Фабрис, който живееше в Триест, но много често идваше в Македония, като изкупуваше магарета и от Далмация, България и Румъния, разказва изданието.
Италианецът обаче ценял най-високо македонското магаре, изтъква вестникът, като цитира Стоян Стоймиров, инженер животновъд, който през последните седем години ръководил центъра в Блатец.
Според Стоймиров на Запад магарешкото месо било истински деликатес поради вкуса си, но също така и заради положителния ефект върху здравето на човека.
Магарешкото месо има най-ниско съдържание на холестерол, лекарите го препоръчват на сърдечноболните, използва се като лекарство за атеросклероза, а също така и за регулиране на кръвното налягане.
Изкупуването на македонските магарета обаче остави селата ни без това полезно животно, което е изключително нужно за тежката физическа работа, заключава "Утрински вестник".