Microsoft дълго време се тревожеше за конкуренцията на Linux на сървърния пазар. Когато става въпрос за обикновени PC-та и лаптопи, страхът не е толкова голям. Това бе доскорошното положение.

Сега Microsoft взе на сериозно Linux като конкурент за десктоп операционна система и една от целите на Windows 7 е да се възвърнат позиции.

Основно заплахата за Windows, дойде изцяло от субноутбуците – леки, евтини лаптопи използващи Atom процесора на Intel, не притежават достатъчно количество оперативна памет, както и мощни графични процесори. Целта на нетбуците е да се използват за сърфиране в мрежата, водене на бележки, писане на документи и работа с електронни таблици.

Asustek и Acer, държащи общо 90% от нетбук пазара, използват Linux на 30% от техните ноутбуци според изследователите от Bloomberg. А това означава, че на тези компютри не се използва MS Office. Тоест Microsoft получава двоен удар, когато някой си купи Linux нетбук.

Тревогите на Microsoft не са за тези 30% Linux субноутбуци. Хората свикват с използването на Linux и започват да се замислят за използването на безплатната операционна система и на основните си компютри. Така на потребителите се отварят очите, че има и алтернативи на редмъндските произведения.

Microsoft извади своето оръжие срещу Linux: Windows 7. Новата операционна система ще се появи през тази година и е направена да работи добре с нетбуците. На последната конференция на професионалните разработчици, където бе представена Windows 7, старшият вицепрезидент на Windows Стив Синофски показа неговият Lenovo S10 с новата ОС. Синофски заяви, че Windows 7 използва по-малко от половината от паметта на нетбука, която е 1 GB.

Очакват се засилени маркетингови атаки при появата на операционната система – специални оферти с нетбуци. CEO-то на Asus Джери Шен, обяви че планират да пуснат версия на Eee PC с Windows 7 през средата на 2009, включително и с touch екран.

Анализаторите очакват продажбите на Linux нетбуци да спаднат когато се появи Windows 7. Най-високата точка на продажби на субноутбуци с безплатната операционна система ще бъде докато не се появи Windows 7.

А много скоро ще се разбере дали Windows 7 е толкова ефективна операционна система. Още този месец ще се появи beta версията и светът ще разбере дали не се вдига шум напразно.




Източник: IDG.BG
- Неврозата на жена ви не представлява опасност. С тази невроза може да живее дълго. - Докторе, а аз?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Депортации на пауза:&nbsp;Какво се случва в САЩ</p>

Върховният съд на САЩ спира депортацията на венецуелци

Свят Преди 12 минути

Върховният съд на САЩ преустанови с временна заповед депортирането на хиляди венецуелци

Султанът на Оман на визита в Русия, ще разговаря с Путин

Султанът на Оман на визита в Русия, ще разговаря с Путин

Свят Преди 33 минути

Лидерите на Русия и Оман ще обсъдят търговските и икономическите връзки между страните си

Дейвид Бекъм

Как би изглеждал Дейвид Бекъм с перфектно лице (СНИМКИ)

Любопитно Преди 2 часа

Той е смятан за един от най-красивите мъже в света

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

България Преди 2 часа

За първа година немаркирани полицейски патрули следят за нарушители

<p>Предлагат всички&nbsp;ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета</p>

Здравният министър: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета

България Преди 2 часа

В мотивите се посочва, че целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации

Богомолци очакват началото на процесията в Колизеума, пресъздаваща Виа Круцис (на латински "Кръстния път")

Папа Франциск пропусна годишната процесия на Разпети петък в Рим

Свят Преди 3 часа

88-годишният понтифик все още се лекува и ограничава публичните си изяви

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

България Преди 3 часа

Тя е реализирана от екип на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

България Преди 4 часа

Пропускането на гражданите ще става през КПП от четирите страни на храма

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Свят Преди 4 часа

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио

<p>VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО)</p>

VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 5 часа

Когато си пристрастен към SUV, но нямаш 7-местен модел в гамата си това е проблем. Него Volkswagen решава с Tayron, който предлага опция за две допълнителни места и възможност за ползване на данъчен кредит у нас

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 6 часа

Наскоро обаче имаше още един подобен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Свят Преди 6 часа

На този фон атаките на Русия срещу Украйна продължават

Снимката е илюстративна

Дърво падна и премаза автомобил в София

България Преди 7 часа

Инцидентът е станал в столичния квартал "Свобода"

<p>Втори кръг на преговори: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма</p>

Втори кръг на преговори в Рим: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 7 часа

Американската делегация е водена от специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранския екип – от външния министър Абас Арагчи