Intel очаква WiMAX да се развие през следващата година, като компанията 800 милиона души по целия свят ще имат достъп до технологията в края на 2010 г.
По време на конференция в сряда, шефът на продажбите и маркетинговия офис на Intel Шон Малони обяви, че WiMAX Forum industry group очаква да се удвоят до края на следващата година броя на хората използващи технологията WiMAX. В момента има 430 милиона потребителя по целия свят. Според Малони основните причини ще бъдат новите честотни лицензи, които ще бъдат дадени в Бразилия и Индия, две страни с огромно население.
Стана ясно и, че Intel и доставчикът на телеком оборудване Huawei ще работят заедно. Ще бъде създадена лаборатория за съвместимост, чиято цел е „да се ускори съвместимостта и доставката на WiMAX устройства“. Лабораторията ще симулира крайна потребителска среда и ще използва WiMAX базови станции на Huawei за тест на WiMAX устройства.
Малони обяви и, че Intel е спомогнала на Huawei и Alvarion да се присъединят към WiMAX Open Patent Alliance (OPA), консорциум от компании държащи патенти за WiMAX 4G мобилната широколентова технология. Алиансът OPA бе създаден през юни 2008 и включва компании като: Cisco, Intel, Alcatel-Lucent, Samsung и Sprint.
В България WiMAX се развива доста бавно. Гръмки са обещанията всяка година за покритие на цялата страна до края на годината. Бърз преглед на промоциите на уеб сайтовете на фирмите предлагащи WiMAX показва, че се залага на промоции предлагащи телефонни услуги. При масовото разпространение на мобилни телефони с много безплатни минути и наличието на Skype, Gizmo и други подобни, възможността за използване на безплатна „стационарна“ телефонна услуга едва ли е толкова примамлива. Фирмите притежаващи лиценз за WiMAX технологията все още не са предложили решения за мобилен WiMAX въпреки, че е обявена поддръжката на 802.16e. Единствено за момента се предлага PCMCIA модем, който обаче е неизползваем с мобилни компютри от последните 2 – 3 години. Алтернативата е Интернет доставен от мобилните оператори, но там присъства ограничението в трафика и високата цена, както и не достатъчно доброто 3G покритие. Единствено остава да чакаме и дано по-скоро се появи възможност да се използва пълноценно мобилен широколентов Интернет. |
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!