Силен взрив в склад за разглобяване на боеприпаси в местността Мараш, между пътен възел Петолъчката и с. Лозенец, избухна към 14,40 ч. днес. Първият взрив е последван от пожар и вторични експлозии.
Осем души са приети в болниците в Сливен и Ямбол след взрива, съобщи БГНЕС. Все още информациите за точния брои на пострадалите е противоречива, тъй като има и леко ранени, които не са останали за лечение.
Повече от три часа след подаването на първия сигнале взривовете в района продължаваха. Силният дъжд доведе до тяхното намаляване към 18-19 ч., съобщиха очевидци, който сравняваха видяното с това, което може да се чуе и види при война.
Регистрирано е трус в района на взривовете край "Петолъчката", с магнитуд 1.5 по скалата на Рихтер, заяви директорът на Геофизичния институт към БАН Николай Милошев. Той обясни, че не става дума за земетресение, а лекият трус е резултат от взривовете в склада за боеприпаси.
Около 150 души, предимно жени, болни и малки деца, са евакуирани от село Голно Александрово в село Блатец. Утре специалистите ще решат дали е безопасно да се върнат в селото си.
"В складовете няма, никога не е имало и няма да има някакви опасни вещества
- нито химически, нито биологически, каквото и да е", каза Десислав Делев, собственик на "Берета трейдинг", чиито са складовете. Делев обясни, че взрив е имало в първи цех, веднага след него хората са побягнали и са напуснали базата.
В складовете се утилизирали боеприпаси, които останаха след взривовете в Челопечене. Режимът е изключително тежък и се контролира от МВР.
"За съжаление обаче в нашата работа се случват производствени аварии, такова е естеството на работа", заяви Делев за БНР.
"Никой не може да каже какво е причинило взривовете. Вероятно този, който е свидетел на причината за взрива, не е между живите вече, защото тук експлозиите са сериозни”, каза областниято управител на Сливен Марин Кавръков, който следобед бе на мястото на инцидента.
По думите му няма никаква опасност за жителите на с. Лозенец, тъй като складът, който се е взривил, е разположен в нещо като котловина, а селото е зад леко възвишение, пътен възел Петолъчката също е на безопасно разстояние. Вътре обаче не е безопасно, защото там навсякъде се взривяват боеприпаси и дай боже да има по-малко жертви, посочи още областният управител на Сливен.
В Горно Александрово няма пострадали хора, но има щети по имотите -
счупени прозорци, паднали мазилки, розетки, осветителни тела, напукани тавани, има и паника, хората са много уплашени, съобщи за БНР началникът на отдел "Управление при кризи" в общинска администрация - Сливен Снежана Кънева. В селото живеят около 600 души.
"Сложна е обстановката към момента в района на пътен възел Петолъчката, взривовете продължават. Надявам се да спрат, за да може специалисти с техника да влязат в завода", коментира за Агенция "Фокус" областният управител на Ямбол Димитър Иванов.
Четири екипа на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) Ямбол и един екип на ЦСМП Сливен са се отзовали на мястото на инцидента днес.
Създадена е организация в случай, че лекарските екипи преценят, че е необходимо транспортиране в столични лечебни заведения, пострадалите да бъдат преместени в института "Пирогов".
По разпореждане на премиера Бойко Борисов вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и министърът на отбраната Аню Ангелов, придружавани от лекарски екипи от Военномедицинска академия и военни следователи, заминаха за района на инцидента, съобщиха от правителствената информационна служба.
Според "Стандарт нюз" става дума за частни складови помещения, които се стопанисват от софийска фирма, притежаваща лиценз за утилизация на военна техника. Сградите са на бивши поделения. "Дарик" съобщи, че фирмата "Берета Трейдинг" стопанисва склада.
Първите данни са, че
няма опасност за замърсяване на въздуха в района на взривовете,
каза главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ПБЗН).
"Чух силен взрив от моята дясна страна, движейки се по пътя Бургас- Пловдив на Петолъчката. На около 200 метра преди нея, от дясната страна по хълма, видях огромен взрив, до 150 метра стигна вълната с огъня, образува се гъба и до момента продължава да гърми и да трещи", разказа за БНР очевидецът Светлин Зафиров.
КАТ-Сливен отклоняват движението от Петолъчката
през Стралджа. От Пътната полиция информират, че поради временното затваряне на участъка Сливен-Петолъчката по пътя София-Бургас, пътуващите в посока Бургас се отклоняват през Ямбол, Виница, Стралджа, Лозенец-Бургас.
Възможен е и обходен маршрут от Ямбол, през Средец към Бургас. Спряно е движението и в посока Петолъчката-Котел, като обходният маршрут за Бургас от Котел е през Сунгурларе, Карнобат, Айтос-Бургас.
От пресцентъра на МВР съобщиха, че е затворен пътят Омуртаг - Котел, заради предприетите мерки в района на пътен възел Петолъчката. Най-близката възможност за преминаване е през Прохода на републиката. Служители на "Пътна полиция" пренасочват автомобилите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!