К ъсните бракове водят до неблагоприятни последствия не само за здравето на жените, но и на мъжете, сочи безпрецедентно по мащаба си изследване на взаимовръзката между възрастта на родителите и здравето на техните деца. Резултатите от изследването са публикувани в журнала Human Reproduction.
Учените установили, че у по-възрастните мъже вероятността да създадат поколение, страдащо от болестта на Даун или с дефекти на крайниците, е далеч по-голяма.
Предходни изследвания показват, че с годините в семенната течност, както и в яйчниците, настъпват генетични изменения. Те могат да доведат до стерилност или до здравни усложнения при новородените.
Ученият Джорн Олсен от Калифорнийския университет използвал база данни с информация за 70 000 двойки и техните новородени в Дания, за да открие по какво се различават децата на по-възрастни родители.
Оказало се, че при отрочетата на мъже над 50-годишна възраст вероятността да се родят с болестта на Даун е четири пъти по-голяма, както и че те по-често страдат от дефекти на крайниците.
Откритието предизвикало безпокойство сред специалисти по репродуктивността, които след отмяната на закона за анонимността на донорите на сперма във Великобритания установили, че все по-често семенна течност даряват мъже на възраст, които имат собствени семейства.
"Около 1/3 от децата на Острова се раждат в семейства, където бащата е над 35 години. По-добре да се използва сперма от млади и здрави мъже, които още са във добро здраве", твърди Олсен.
Възрастта оказва особено голямо влияние върху репродуктивните функции на жените и здравето на децата им. След 35-годишна възраст рязко се увеличава риска от помятане - у 40% от жените на възраст над 40 години бременността завършва със спонтанен аборт.
Според данни на здравния институт на САЩ с годините при майките рязко нараства опасността да родят дете с болестта на Даун. При жени под 30-годишна възраст рискът е 1:1000, при 35-годишните - 1:400, а при над 40-годишните - 1:105.
За възрастните бащи опасността е по-малка, отколкото за жените на години, но съвременните тенденции да се създава семейство в по-напреднала възраст заставя специалистите да обърнат внимание и на тях, казва д-р Олсен в интервю за списание "Ню Сайънтист" (NewScientist.com).
През 2002 г. учените от университета в щата Вашингтон публикуваха резултатите от изследване на спермата на 60 представители на силния пол от 22 до 60 години.
Според данните при мъжете над 35-годишна възраст повечето полови клетки са с разрушено ДНК, а сперматозоидите са по-малко активни, което намалява вероятността за успешно оплождане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!