З а руснаците дачата винаги е представлявала цяла институция. През годините на съветска власт системата е била строго регламентирана: с изключение на учените, интелектуалците и партийните функционери дачата се състояла от малка дървена конструкция, издигната върху 600 кв.м.
Повечето московчани използвали възможността да насадят плодове и зеленчуци.
Днес пазарът на вилни терени се намира в пълна експанзия, а някои от шикозните крайградски квартали са се превърнали в запазена територия за новобогаташите.
Постепенно старите дървени вили без електричество и вода отстъпват място на луксозни къщи със сауна, басейн, тенис-кортове. Всеки собственик оставя на воля въображението си, което води до странна смесица от стилове и крайности.
В Холандия обитаването и строенето на вили е строго регламентирано; интересното обаче е, че законът забранява постоянното обитаване на вилните постройки.
Най-често вилите са разположени в специално пригодени зони, далеч от големите агломерации, обикновено в гориста местност или край някое езеро.
Най-лесният начин да се разбере, дали дадена местност представлява вилна зона, е да се проверят плановете на общината, в чието землище се намира терена.
Желаещите да преживяват целогодишно в подобни зони трябва да знаят, че ги грози опасност от голяма глоба или дори изгонване, тъй като местните власти извършват редовни проверки.
От известно време съществува асоциация от собственици на вили, които се борят срещу строгата регламентация. Те споделят, че се чувстват като престъпници, които се намират под постоянно наблюдение.
Членовете на асоциацията заявяват още, че законът, който забранява постоянното обитаване на вилите е посегателство върху правото на всеки гражданин да се установява, където намери за добре.
Според холандското министерство на околната среда обаче трябва да се има предвид, че възможностите на вилните зони при евентуално целогодишно обитаване са силно ограничени от гледна точка на инфраструктурните съоръжения.
Гърция и нейните слънчеви острови са главната цел през летния сезон за милиони европейци; самите гърци обаче почиват по малко по-различен начин и посещават големите курортни селища само ако имат роднини там.
Това е така, защото по традиция цялата фамилия се събира през месец август в къщата на родителите, която играе ролята на вила за повечето гърци.
Допреди 20 години вилата, заедно с апартамента и колата, беше знак за добър социален статус на българина. Анархията в строителството през всичките тези години доведе до много незаконни сгради.
Много от вилните постройки надхвърляха 10 метра за ниско строителство, след като наредбата за строителство на индивидуални вили в утвърдени вилни зони бе отменена през 1992 г.
А островърхият алпийски тип архитектура отдавна не отговаря на представата за вила. Сега се строят вилни къщи с въображение - пищни, с бойници, с кули, с причудливи покриви, на границата на кича.
Множество вилни селища се появиха в последните години по българското Черноморско крайбрежие и в планините.
Черноморието е открай време мечтано място за вила. Продължават да се търсят парцели с хубава панорама за ново застрояване. Нараства търсенето за наемане на вили от един до няколко месеца. Повечето от тях са по морето.
Вилите се наемат предимно от чужденци, но има и много българи, които могат да го си позволят. При цена от 500 до 2000 евро на месец може да се наеме една самостоятелно обзаведена вила с гарантирано обслужване, почистване, смяна на спалньото бельо и при заявка - снабдяване с храни и напитки.
Обикновено една такава вила събира в зависимост от квадратурата около 10-15 човека.
Цената вила при продажба достига в момента до 680 хил. евро. Още повече че някои от новите вили се предлагат с мини футбол игрище, баскетболно игрище и място за барбекю.
Така или иначе, възможността да се почива във вила е все по-предпочитана, защото предлага това, което градският живот отнема - тишината, спокойствието, уединението сред природата.
Много хора използват селските си къщи или специално купуват къщи, за да могат да почиват всеки възможен уикенд в тях. Други наемат на разумна цена една от многобройните къщи за селски туризъм в някое от красивите кътчета на българските планински села.
Голяма част от тези къщи не са луксозни, но са уютни, което повече се харесва на техните наематели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!