З а изпълнител беше избрана виенска фирма, за която сега става ясно, че е свързана с живеещия в Триест разследван италиански бизнесмен с австрийски паспорт Пиерпаоло Черани.
Сделката обаче беше спряна след сигнали за нередности, подадени от опозицията. Тогава прокуратурата е трябвало да образува проверка.
Коментарите в българския печат и тв предаванията в понеделник акцентират върху фактите, че всичко около скандалната афера с проекта за детска клиника в София е било известно през 2004 г., разследвано е било от специално избрана парламентарна комисия, докладът е бил изпратен на тогавашния главен прокурор, който го е скрил.
Пред БНТ някогашният депутат д-р Пламен Кенаров разказа как Филчев заплашвал по телефона него и друг депутат (д-р Димитър Игнатов, тогава от ДСБ) с псувни и закани, че ще пострадат сериозно, ако не спрат да се занимават с проекта за финансиране на въпросната болница. Този разговор бил чут и от други депутати в парламента.
От ДСБ обвиняват бившия обвинител №1, че съзнателно е укривал преписката по случая, а президента Георги Първанов - че е изпратил Филчев за посланик в Казахстан, за да бъдат прикрити престъпленията на предишното правителство.
"Днес, ако трябва да се търси нова вина в този скандал, тя трябва да се търси именно в лицето на президента Първанов, защото със своите действия, с покровителството си върху Филчев, всъщност той е прикрил огромни престъпления, свързани с бившия министър-председател", заяви д-р Стойчо Кацаров, член на ръководството на ДСБ.
В неделя държавният глава призова максимално бързо и енергично да се потърси допълнителна информация, за да се изяснят съобщенията за българска връзка в италианския скандал, които той нарече "медийни".
Като "твърдения в медиите" определят обвиненията на италианската прокуратура и отказват коментар и всички интервюирани в София приближени на Сакскобургготски в НДСВ: Соломон Паси, Атанас Щерев, Меглена Кунева, Пламен Панайотов, Николай Свинаров и др. В аферата е замесено името на
особено близката до Сакскобургготски Долорес Арсенова,
която беше министър на околната среда и водите в неговия кабинет. Пред в. "Труд" тя отрича да се е срещала с италиански бизнесмен и благородник, който е сочен от медиите за човека, "предоставил" на Сакскобургготски пари срещу държавни поръчки, и нарича всичко това "глупости".
Вестникът обаче публикува информация на БТА от 15 юли 2002 г., която доказва че тогавашната министърка не само се е срещала с въпросния Черани, но и се е похвалила, че договаря с него пет проекта за финансиране. В тази информация БТА цитира съобщение на пресцентъра на министър Арсенова.
В коментар, озаглавен
"По-добре службите всичко да си кажат"
"Труд" е категоричен, че българските служби по онова време са знаели за скандалните афери на Сакскобургготски и най-приближените му от НДСВ, обаче са мълчали.
Междувременно министърът на вътрешните работи Румен Петков съобщи, че е възложил проверка на данните, които и той нарича "твърдения в италианската преса за корупция и замесване на името на НДСВ и Сакскобургготски в нея", на зам.-министъра Бойко Коцев и главния комисар на МВР Илия Илиев.
Проверката щяла да бъде извършена чрез българския офицер за връзка в Италия и случаят трябва да бъде изцяло изяснен от гледна точка на полицейските правомощия.
През юни 2004 г. Министерският съвет внася в Народното събрание за ратификация договор с австрийската банка "Австрия Кредитанщалт" за построяване на детска болница в София за 42 милиона евро, 36 от които да даде банката, а в нея да има само 150 легла.
Опозицията е против, тъй като можело да се преустроят вече съществуващи сгради. Нямало яснота кой и как от правителството е сключил договора без търг. Ясно било, че Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) би могла да предостави по-изгоден кредит за същата цел.
От опозицията недоволстват и за това, че банката сама е посочила изпълнителя на проекта - "Вамег инженеринг". Същата банка е била консултант по сделката за приватизацията на "Булгартабак".
Пиерпаоло Черани е бил свързан с "Вамег инженеринг". В България той е съуправител заедно с бившия министър на транспорта и съобщенията Пламен Петров (в първия състав на правителството на Сакскобургготски) в "Диако Медикъл Кеър БГ" ООД (с предмет на дейност, записана в търговския регистър - лечение, рехабилитация и наблюдение на болни с хронична бъбречна недостатъчност), собственици на което дружество са италианската компания "Лаборатории Диако Биомедикали Ес. Пи. Ей." с 85% и Петров с 15%.
Черани е съдружник с 50% и във "Ф. О. Консултинг" ООД (с предмет на дейност, записана в търговския регистър - предоставяне на бизнес консултации, консултации в областта на търговията, рекламна дейност, търговия, както и всякакви други дейности, незабранени със закон), другите 50% се притежават също от Петров. Управители на "Ф. О. Консултинг" ООД са бившият министър и Черани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!