Б ългария няма друг път освен влизането в Европейския съюз и е напълно възможно членството в ЕС да послужи като стимул за развитие на отношенията с Русия, в която днес България не вижда вече благодетел, нито обратното, а се стреми да гради с нея нормални съседски отношения, заявява министърът на външните работи Ивайло Калфин в интервю за специалния мартенски брой на авторитетното руско издание "Профил" (Profile.ru), който излиза съвместно с германското списание "Шпигел" (Spiegel.de).
В интервюто министър Калфин отхвърля връзката между отлагането на посещението си в Москва (в средата на януари - б.р.) и сложните преговори с "Газпром" за цената на природния газ.
Министър Калфин припомня, че по силата на подписания още преди години договор България плаща за синьото гориво по-висока цена дори от Германия и затова нежеланието на българската страна да преразгледа действащия договор изобщо не е засегнало "Газпром".
По отношение на разполагането на американски военни бази в България министърът на външните работи посочва, че този въпрос не е бил обсъждан с Русия.
Не става дума за военни бази като тези, съществуващи в Западна Европа, а за военни съоръжения, които ще бъдат използвани и от българската армия и от НАТО, подчертава Калфин.
На въпроси на "Профил", свързани с членството на България в Алианса, дали цената на мисиите, които българските военни изпълняват в чужбина, е съпоставима с дивидентите, които държавата получава, като се има предвид, че в Ирак оръжие продават поляци и украинци, Ивайло Калфин обяснява, че България също изнася за Ирак, и то не само военни материали, но равносметката не се свежда до елементарното изчисление колко даваме и колко получаваме.
"Българските войници не се продават", казва той. Става въпрос за помощ от наша страна за стабилизирането на определени региони, отбелязва българският външен министър.
Що се отнася до положението в Косово и изразеното мнение на руския президент, че трябва много внимателно да се отнасяме към плановете за неговото разделяне, за да не се създаде опасен прецедент, Ивайло Калфин посочва, че Владимир Путин е абсолютно прав.
"Ние не сме съгласни с разделянето на Косово на сръбска и албанска част. Трябва да бъде създаден демократичен механизъм, който да позволи на всички - и на Прищина, и на Белград, да участват в разработването на решенията. В противен случай ще бъде създаден прецедент, който трудно може да бъде наречен добър", заявява българският дипломат №1.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!