Пв вителството одобри Национална стратегия за внедряване на електронно здравеопазване
Разработване на електронни здравни карти, предоставяне на здравни услуги он-лайн и изграждане на информационни мрежи в областта на здравеопазването са основните цели на одобрената от правителството Национална стратегия за внедряване на електронно здравеопазване, съобщиха от Министерския съвет.
Електронното здравеопазване представлява комплекс от приложения, базирани на организационна, технологична и правна рамка и обхващащи целия аспект на функциониране на здравната система. С въвеждането му се очаква значително да се подобри качеството на оказваните здравни услуги, а наличният финансов ресурс да се използва по-ефективно. С електронното здравеопазване се постига прозрачност в системата и по този начин то е инструмент за борба с корупцията.
Електронните досиета и електронните здравни карти, каквито ще има всеки български гражданин, са част от интегрираната информационна система. Гражданинът, нуждаещ се от здравна помощ, представя електронна карта, чрез която става възможен достъпът до необходимите здравни услуги, като например преглед, изследвания, издаване на направления, предписване на лечение, болничен престой и лечение, ползване на спешна медицинска помощ и др. Информацията за реализираните услуги се отразява в интегрираната електронна система на здравеопазването от здравните специалисти. На тази база се формират техните отчети към различните институции и след необходимите проверки извършените дейности се заплащат.
Интегрираната система ще бъде оперативно съвместима и със системите на другите ведомства, свързани с електронното правителство ? НАП, МВР, МФ, МС, ГРАО и др. Тя ще дава възможност да се осъществява пълноценна комуникация и с международни институции в сферата на здравеопазването.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!