В ъвеждането на двуезични специалности ще стане задължително условие за повишаването на конкурентоспособността на висшите учебни заведения след приемането на България в ЕС, смята зам.-министърът на образованието и науката Ваня Добрева.
Тя съобщи, че в отделни вузове вече работят българо-немски, българо-френски и българо-английски факултети, където лекциите по отделните специалности се
преподават и на втори език освен родния
Тази тенденция ще се разширява, защото от 2007 г. българските университети ще трябва да приемат студенти от ЕС при равни условия на прием с нашите кандидат-студенти, добави тя.
Според Добрева повишаването на конкурентоспособността на университети ни в европейското образователно пространство е приоритетна цел на стратегията за развитието на висшето образование, върху която работи екип на просветното министерство.
Предвижда се стратегията, която обхваща 10-годишен период, да бъде внесена в парламента през септември след широка дискусия с академичните среди, обществени и неправителствени организации.
Ректорът на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" пък отбеляза вчера, че връщането на платеното обучение в бакалавърската форма ще е самозащита на българското висше образование след приемането ни в ЕС.
Той също посочи, че тогава ще се ползваме от административната уредба и законите на ЕС, което обаче означава, че гражданите на съюза ще имат същите права и у нас. Според проф. Биолчев това ще бъде "катастрофален финансов удар" за някои факултети.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!