П од влияние на световната финансова криза само за ден инвеститорите на Българската фондова борса са загубили близо 2 млрд. лв. - колкото за трите седмици от началото на годината досега, пише днес в. "Дневник".
Кризата с ипотеките, която доведе САЩ до ръба на рецесия, нанесе силен удар на финансовите пазари във вторник, като индексите загубиха до 10%.
Отражението върху българската борса доведе до пореден рекорд в спада на цените на акциите. През сесията от втория ден на седмицата някои основни акции загубиха над 10%, а книжата на финансовия сектор се търгуваха 20% по-евтино. Резултатът от началото на годината е обща загуба за инвеститорите от над 4 млрд.
Ситуацията остава сериозна, като индикация за това е и извънредното решение на Федералния резерв на САЩ да понижи с 0.75% основната лихва до 3.5 на сто. Това е първи подобен случай след терористичните атаки от 11 септември 2001 г.
Намаляващата капитализация на българските публични дружества
не носи загуби само на акционерите им. Доходността на взаимните фондове, които през миналата година се превърнаха в основната алтернатива на депозитите и хит за дребните инвеститори, също намалява.
Според "Дневник" негативното влияние отвън затвърждава започналата в края на 2007 г. корекция в България. Борсата регистрира най-лошото начало на година в историята си, регистрирайки само една сесия, приключила с повишение за SOFIX.
"Паниката взима връх. Това е абсолютно непознато и ново упражнение в борсовата история на България. Най-вероятно ставаме свидетели и на затваряне на репо-сделки от октомври-ноември", коментира за "Дневник" Цветослав Цачев, ръководител анализи в "Елана".
Данните от пазара показват, че индексите на БФБ от началото на годината са загубили около 20%.
На този фон някои високорискови взаимни фондове са се простили с по над 15% от нетната стойност на активите на дял, без да се отчита вчерашното понижение.
Специалисти отново предупреждават, че
вложителите не трябва да се поддават на паника,
тъй като спадовете при взаимните фондове в момента въпреки рязкото им движение са временни, а инвестицията в такъв инструмент е дългосрочна.
Схемите, които инвестират в облигации, дори реализират положителна доходност. Кризата ще се отрази и на доходността на пенсионните фондове, но предвид по-малките им активи в чужбина спадът може и да не е сериозен.
Като цитира коментари на няколко шефове на български компании, "Дневник" посочва, че прогнозите за развитието на българския пазар засега остават разнопосочни.
А в поредна статия, този път публикувана във "Файненшъл Таймс",
милиардерът Джордж Сорос
пише, че "днешната криза на световните финансови пазари е най-лошата от 60 години".
"Днешната криза е кулминация на супер-бума, който продължава последните 60 години", пише роденият в Унгария бизнесмен. "Въпреки, че рецесията в развиващия се свят сега е повече или по-малко неизбежна, Китай, Индия и някои от страните-производителки на петрол, ще я компенсират", убеден е той.
"Така, че сегашната финансова криза е по-малко вероятно да причини световна рецесия, отколкото радикалното прегрупиране на световната икономика, с относителен упадък на САЩ и издигане на Китай и други развиващи се страни", твърди Сорос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!