И зграждането на образа на България във Франция е обусловено от три важни фактора - липсата на обща емиграционна стратегия в рамките на ЕС, конкурентоспособността на европейската икономика и демографските тенденции в страните от общността, както и свързаните с това системи за национална сигурност, заяви образователният министър Даниел Вълчев на дискусия в българското посолство в Париж с участието на български и френски журналисти.
Според френски журналисти във Франция има слаб интерес към страната ни.
В електронните издания на три френски вестника - "Монд", "Фигаро" и "Либерасион", през последната една година за България има 672 материала, за Румъния - 1151, а за Хърватия - 760.
Най-много публикации за нас има във "Фигаро", сочи статистиката, представена от Атанас Чобанов от излизащия на български седмичник "Парижки вести".
106 от информациите за страната ни в трите вестника са свързани с присъединяването на България към ЕС, 168 - с отношенията между България и Европа, 52 - с българската икономика, 18 - с корупцията, девет - с емиграцията, по осем - за образование и кино, седем - за литература, пет- за музика, три - за театър, и две - криминални.
В нашите медии слабо се говори за България; изключението беше, когато Симеон Сакскобургготски се върна в родината си и по-късно стана премиер, посочва Жил Дени от седмичника "Фигаро магазин". По думите му последният материал за нас във "Фигаро" е бил през юли.
Французите са егоцентрици - това е обяснението на Дени за липсата на интерес във френската преса - и не само към България.
Не трябва да сте толкова ревниви към Румъния, защото статиите за нея не са толкова позитивни, уточнява Франсоаз Понс от журналистическия клуб "Европа". По думите й нея към България има по-скоро "позитивно непознаване".
По думите на Франсоа Фризон-Рош, изследовател в Националния център за научни изследвания (CNRS) и бивш съветник на президента Желю Желев, в информационните сайтове на българското правителство и отделните министерства трябва да има повече информация и по възможност и на френски език, тъй като България е франкофонска държава.
Не очаквайте България да има положителен образ, докато не се пребори с престъпността,
каза Тончо Карабулков - журналист и писател, който живее от 30 години във Франция и е създател на "Ревю периодик".
Според Стефан Данаилов Франция е една от приоритетните държави за нас и предстои реализирането на конкретни български културни проекти там.
Във Франция има притеснителен за България икономически патриотизъм, отбелязва обаче българският посланик в Париж Ирина Бокова. Когато "Данон" приватизира предприятие у нас, това се счита за добро и едва ли не за критерии за приемането на България в ЕС, но ако някой се опита да приватизира "Данон" във Франция, това не се приема от французите, каза Бокова.
Не е възможно да има евроинтеграция и свободно движение на стоки, без да има свободно движение на капитали и хора, добави посланик Бокова. Дори да сме перфектни в подготовката си за членство в ЕС, ще се появят други причини извън нас - например дебатът във Франция за обща европейска конституция, за обща финансова рамка... или като причина ще се изтъкне турското малцинство в България, добавя Ирина Бокова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!