В ъв всички европейски страни на пазара се предлагат вещи, които впечатляват на пръв поглед с изобретателността си. Британците са луди по тях и харчат средно по 600 евро на година за странни електронни уреди като например кучешки преводач наречен "бау лингуъл".
Да разбереш какво казва кучето ти обаче не винаги е лесно. Освен ако не притежавате електронния преводач, който позволява да се разбират, според японските му изобретатели, различните видове лай и ръмжене на около 60 кучешки породи.
Малката машинка се закача на каишката на кучето, господарят има приемно устройство в ръката си и при всеки лай на екрана се изписва текст в зависимост от това, какво изразява той: гладен съм или искам да се поразходя малко.
Според изобретателите, всеки лай може да се свърже с едно от шестте общи за всички кучета емоционални състояния. Японската версия на този уред вече може да се похвали с над 300 хил. продажби. Английският вариант, пуснат на пазара в края на 2004 г., също набира популярност.
Във Франция също изобилстват магазините, в които се предлагат всевъзможни джунджурии и предмети, за чието предназначение трудно би се досетил някой.
Една от фирмите, които се занимава с изобретяване и производство на подобни неща се казва "Атипик". Ивон Дювал, създател и ръководител на нетипичното предприятие, споделя, че са започнали с превръщането на хладилниците в крави...
Как става това - върху хладилника се залепват шест специално пригодени петна и той се заприличва на крава.
"Атипик" предлага и предмети, чиято цел е малко по-различна. Това е компакт диск за отмъщение на шумните съседи. На него са записани всякакви шумове, такива каквито самите съседи могат да произвеждат.
И за да стане по-оригинално отмъщението, има запис от шума от преминаващ влак, който може да пуснете на съседите в 4 ч. сутринта. Дискът не е направен, за да се слуша просто така и затова се продава в комплект с тапи за уши.
От няколко години насам у нас се продава малко устройство срещу аграсивните улични кучета. То се нарича кучегон и е познато с три търговски марки: DAZER, Dogchaser и на българската фирма "Елкомед". Цените варират от 36 до 80 лева, джаджите могат да се намерят дори в хипермаркетите.
Утразвуковите устройства са алтернатива на силовите методи на защита срещу някои по-агресивни бездомни животни. Обикновено ги търсят хора, които се страхуват от кучета, които живеят на улицата.
Устройството действа като излъчва ултразвук с честота 25KНz, който не се чува от хората, но на кучетата създава неприятно усещане, което ги кара да спрат настъплението си и дори да избягат.
С едно-две натискания на бутона животните могат да бъдат държани на разстояние.
Кучегонът е безопасен както за животните, така и за хората, които го използват. Ефективността му е до 15 метра разстояние.
Кучета с намален слух или оглушали не могат да изпитат действието на уреда. Някои от хората се оплакват, че понякога джаджата не действа.
Устройството се помещава в малка пластмасова кутийка, която работи с малка батерия, която издържа около година. Някои от устройствата представляват комбинирани уреди с три функции - защита от кучета, трениране на кучета и фенерче.
Така че кучегонът може да се използва и като средство за обучение на кучета за изпълнение на команди за забрана. За целта бутона се натиска едновременно с подаваните знаци с ръка или гласови команди.
Предлагането на всякакви джаджи се увеличава. Вече има и устройство Barkstop, с което решава проблема с лаенето на кучето. Поставя се на шията на кучето и се активира автоматично от вибрациите при лаене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!