П овечето шофьори в Европа нямат ни най-малка представа какво се случва под капака на автомобила им и не смеят дори да си помислят на надникнат в сложните механизми, които задвижват колите.
Обикновено и най-дребните манипулации като смяна на масло и филтър или на свещи се извършват от майстори в специализираните сервизи.
Отскоро във Франция отвориха врати първите автомобилни сервизи, където всеки шофьор може да сам да поправи колата си или просто да участва в ремонтирането.
Първият подобен сервиз се намира в Рубе, Северна Франция. В "O'Garage" желаещите могат да сами да установят какви части са им необходими и след като си ги закупят, получават нужните инструменти и ремонтът започва.
Eдин от посетителите на "O'Garage" е Ален, който, след като е сменил маслото на колата си, преминава към по-сложни процедури и доволно констатира:
"Смених вече и накладките на спирачките с помощта на хората от персонала."
Един от основните аргументи за избор на сервиз от типа "направи си сам" е значително по-ниската цена. Освен това ремонтните дейности напомнят много на учебен курс. Специалистите търпеливо обясняват и наставляват автолюбителитем, които се изявяват като начинаещи механици.
Един от професионалните техници в сервиза е Стефан Брусе. Той разказва:
"Ние осигуряваме три основни елемента. Първо, резервните части са на много изгодна цена. От друга страна, отдаваме под наем криковете и всички необходими инструменти и трето, клиентите могат да изберат дали да извършат ремонта сами или с помощта на специалист.
Цената на помощта при смяната на маслото и филтъра е 5 евро, а при смяната на амортисьор или кардан цената стига до 15 евро."
Сред клиентите на отворения преди 6 месеца сервиз има и доста дами, които също имат желание да научат какво се крие под капака на автомобилите.
Сред традиционните неща, които руснаците правят сами е домашната водката.
От Москва до Владивосток няма нито едно село, където да не се прави "самогон".
Огненото питие се приготвя с помощта на захар, но и с всякакви продукти като различни видове сиропи, бонбони, конфитюри, сладкиши, плодове, макаронени изделия и хляб...
Водката може да има най-различни вкусове в зависимост от подправките, които се прибавят. Специалистите съветват начинаещите да започнат с приготвянето на по-малки количества - например от около 3 л.
Принципът е същият като при всички алкохолни дестилации - трябва да се отдели водата от алкохола. В Русия, Беларус и Украйна съществуват десетки, ако не и стотици, варианти на самогона, включително и произвеждан за медицински цели.
Много често обаче пораженията от тази домашна напитка са по-големи от положителното й действие, а и алкохолизмът в Русия продължава да е една от основните причини за ниската продължителност на живота.
При мъжете тя е едва 58 години.
Почти няма българин, който да не е майсторил нещо в домашни условия. Така се спестява някой и друг лев, но остава и удоволствието от добре свършената работа.
Една от традиционните дейности "направи си сам" е варенето на ракия.
Сръчните домакини се успокоиха, когато разбраха, че с влизането на страната ни в ЕС няма да бъде забранено домашното производство, макар че алкохолната напитка ще бъде облагана с акциз и ще се консумира само в къщи.
Според последната наредба всеки има право да произведе до 50 л ракия, но само от сливи или грозде. Това изобщо не спира хората.
Варенето на ракия е цяло изкуство. Ценните и редки рецепти - има повече от 40 такива - преди време обобщи в специална книга Димитър Цаков.
Книгата се явява нещо като наръчник, чрез който самоуките производители на домашното питие могат да станат по-добри познавачи. По принцип технологията е проста, а суровините са леснодостъпни: различни плодове - круши, ябълки, смокини, даже орехи. Предприемчивите майстори варят ракия и от смачкани домати.
Последното е патент на българите, които работят зад граница.
Необходимо е само дестилационно съоръжение - казан. Подгряването е с дърва, а охлаждането е водно. Когато обаче липсва технологично оборудване, на помощ идва изобретателността.
Някои от българите в чужбина, които не могат да живеят без любимото си питие и нямат казан, си конструират сами.
Тези, които работят в Африка, си правят ракия от цитрусови плодове и за казан най-често използват стар бойлер. Достатъчни са малко сръчност и елементарни умения на заварчик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!