О т следващата година учениците от двете страни на Рейн ще изучават история от общ учебник, написан от френски и германски историци. Това е едва първият том, който представя историята от 1945 до днес.
На корицата се виждат четири снимки: Митеран и Кол ръка за ръка при Вердюн, падането на Берлинската стена, Рабин, Арафат и Клинтън в Кемп Дейвид и Мемориала на Холокоста в Берлин.
Учебникът съдържа 333 страници, много илюстрации и географски карти, ясни и кратки текстове.
Изработването му е отнело една година на десетина историци от двете страни.
Илас Кьорнервелерсхаус, ръководител на проекта в немското издателство "Клет" обяснява:
"Целта е да се даде на младите французи и германци, на които им предстои матура, обща база за възприемане на историческите перспективи.
Учебникът не е насочен единствено към интересуващите се от френско-германския диалог. Той е за учениците от двете страни, дава им нужните познания, за да изкарат матурата".
Изработването на учебника представлява истински подвиг, тъй като авторите му е трябвало да се съобразят с две различни училищни системи.
Във Франция, с образованието се занимава държавата, а в Германия то е част от правомощията на отделните провинции.
Ето какво споделя Петер Гайс, историк и един от авторите:
"Има цял един раздел, посветен на спомена за войната и на начина, по който се подхожда към това болезнено и за двете страни минало. Разглежда се например синдрома "Виши", Нюрнбергския процес..."
В началото на 1998 г. се появи идеята за написване на общ ученик по история на България и Турция.
Тогавашният министър на образованието Веселин Методиев се бе договорил със своя турски колега Хикмет Улугбей да пишат общ учебник по турско-българска история, а в края на 1999 г. имаха идея да работят и по обща география.
Идеята за общ учебник бе лансирана и от известния изследовател на исляма проф. Хорст Роли, който усилено препоръчваше написване на текст с автори от България и Турция, в който не се прикриват фактите на агресия в миналото.
Проф. Роли защитаваше тезата, че това би неутрализирало евентуална конфронтация на етническа и религиозна основа у нас. Германският изследовател подкрепи своето предложение основавайки се на факта, че 13% от населението на България е мюсюлманско.
За разлика от него Веселин Методиев искаше изхвърлят всички страници, които събуждат националистически страсти.
На международна конференция по проблемите на образованието в София зам.-координаторът на Пакта за стабилност Доналд Кърш бе заявил: "Изхвърлете национализма от учебниците!"
Впоследствие министрите на образованието на балканските страни се събраха в Страсбург с цел да направят първата крачка към новия вид сътрудничество в областта на образованието, но създаване на общ учебник не се стигна.
По-успешен бе опитът с общ вестник "Балкани", който излизаше ежемесечно от май 1991 до декември 1993 г. на български, английски, турски и гръцки език.
Това бе първият вестник за бизнес и реклама на Балканите. Изданието се разпространяваше сред деловите среди и имаше за цел да подпомага страните от региона при запознаването им с новото законодателство и правна уредба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!