К олкото и странно да звучи, оказва се, че много германци използват котешките кожи за лекуване на редица ставни заболявания.
Бабините рецепти за лековитите способности на кожата от котка са много древни и въпреки че определено не са харесват от мнозинството хора, се прилагат в доста случаи като се твърди, че помагат...
В шикозния квартал на германската столица Берлин-мите е разположен бутикът на компанията "Леви&Ко", която работи от 20 години в търговията и производството на кожи. В бутика, сред огромното разнообразие от всякакъв вид кожи се предлагат и котешки кожи.
Те се използват на първо място за направата на медицински превръзки, които помагат при ревматизъм и другите подобни заболявания, споделя собственикът Волфганг Леви. Днес, както и в миналото, от тези свойства на котешките кожи се възползват предимно възрастните жени, които смятат, че този тип кожи им носи много топлина.
От германската лига за борба с ревматизма обаче отговарят, че това са пълни глупости, тъй като така необходимата топлина за ревматично болните може да бъде осигурена със същия ефект от овчата вълна; това обаче съвсем не пречи на търговците да хвалят качествата на котешките кожи и под формата на одеяла.
Твърди се, че болните усещат невероятно облекчение... За направата на едно одеяло са необходими една дузина котки, а цената му достига над 1000 евро...
Във Франция броят на хората, които са алергични към котките нараства непрестанно. В същото време котките и кучетата са най-предпочитаните домашни животни от французите, но тъй като колкото по-чести са контактите с причинителите на алергията - алергените, толкова по-лесно се разпространява тя.
Сред страдащите от алергия във Франция около 25% са алергични към котките или ако нямат у дома си котки, имат изострена чувствителност към тях.
Ако се прекоси Средиземно море обаче, в страните където котките рядко стоят в къщите, процентът на алергичните към тези животни пада под 5. Причинителят на котешките алергии се прилепва по всички видове тъкани и може да се открие в значителни количества по места, където не е имало котки.
Котките заедно с акарите и някои други редки алергени представляват фактори, които изострят чувствителността и често водят до заболяване от астма.
Алергиите към котките се откриват и лекува лесно, но в никакъв случай не трябва да се пренебрегват първите симптоми като конюнктивит, ринит, а при най-тежките форми - ортикария и астма.
Повече от 7 млн. котки в Обединеното кралство се тъпчат от стопаните им до такава степен, че вече може да се говори за затлъстяване сред котките, което е довело до появата на диетолози за тези домашни животни.
В действителност тази мода води началото си от Калифорния, а британците я прегърнали на драго сърце. Домашните котки на Острова поглъщат годишно повече от един милион тона храна на година, което поражда сериозни проблеми със затлъстяването.
Напоследък част общественото мнение в кралството се е заело много сериозно с решаването на този проблем. Съществува дори група за дискусии по интернет, чиято единствена тема за разговори е теглото и талията на котките...
В България се наблюдава бум в популацията на котките. Не става дума за домашните любимци, а за свободните градски котки, които по количество надминават бездомните кучета и безпрепятствено се размножават.
Както казват у нас, котката има девет живота. Котките се оказаха животни с късмет, защото отърваха кожите преди две години, когато проектозакон изискваше бездомните котки и кучета да бъдат умъртвявани.
Проектозаконът така и не мина, а влезлият в сила закон за защита на животните от началото на 2008 г. защитава поне на хартия четириногите от нехуманното отношение на хората към тях. Истината е, че за да са на улицата бездомните котки, заслугата е на хората.
От породистите им роднини, гледани в домашни условия, най-разпространени по численост в България са персийските котки.
По отношение на развъждането на различните породи котки има един интересен факт.
През 1975 г. по време на Международния фестивал на хумора и сатирата, председателят на парламента на о-в Ман подарява на Габрово четири безопашати котета порода Манкс, с обяснението, че габровците режат опашките на котките си, докато те отдавна са си създали такава порода.
Оттогава досега хората, които отглеждат котки с родословие се умножават. Срещат се всякакви породи, повече от 30 вида, от много популярните сиамки до изключително красивите норвежки горски котки, сините руски котки.
За активната дейност на фенолозите в България говорят и редовно организираните котешки изложби с международно участие. Смята се, че изложбите са най-сигурните места за търсене на породисти животни.
Често изложбите са съпроводени с конкурси, в които се присъждат награди за гордост на стопаните в различни категории като "Най-дълъг мустак", "Неустом мъжкар", "Мис грация".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!