Г ермания отбелязва днес три паметни годишнини - падането на Берлинската стена през 1989 г., нацисткия погром над евреите през 1938 г., известен като "Кристалната нощ", и края на Първата световна война през 1918 г., предаде Франс прес.
На 9 ноември 1989 г., след месеци на сътресения в съветския лагер, говорител на Германската демократична република обявява, че от този момент гражданите на ГДР могат да пътуват в чужбина.
Проходи в "стената на срама", разделяща Берлин от август 1961 г., са направени още същата вечер. Ликуващото множество унищожава бетонната преграда, а по-малко от година по-късно Германия е обединена държава.
С церемонии и концерти ще бъде отбелязана 70-ата годишнина от погрома над евреите. По заповед на Хитлер в нощта на 9 срещу 10 ноември 1938 г. са убити близо сто германски евреи, а 30 000 са арестувани и въдворени в концентрационни лагери.
Нацистите изгарят стотици синагоги и плячкосват хиляди еврейски магазини в цяла Германия. Нацистката пропаганда евфемистично нарича насилието "Кристалнахт" ("Кристалната нощ"), заради изпочупените тогава прозорци на еврейски домове и витрини. Радио Мадрид, което тогава все още е в ръцете на републиканците, първо съобщава за насилието.
Евреите са дискриминирани още от 1935 г., но именно "Кристалната нощ" бележи поврата, довел по-късно до Холокоста. Хора в кафяви ризи горят синагоги из цяла Германия, в Австрия и анексираните чешки територии.
На пожарникарите било наредено да не гасят пламъците. Синагогата на ул. "Рикещрасе" в Берлин, в която днес ще се състои възпоменателна церемония с участието на канцлера Ангела Меркел, оцеляла заради опасения, че могат да пламнат и съседните здания.
Хитлер, пише в дневника си министърът на пропагандата Йозеф Гьобелс, реши, че евреите трябва да изпитат гнева на народа. На 10 ноември следобед Фюрерът нарежда "манифестациите" да спрат.
Хиляда от интернираните 30 000 евреи умират в лагерите. Останалите са освободени при избухването на войната през септември 1939 г. и мнозина от тях успяват да напуснат страната.
В Германия друг погром над евреите няма, но репресиите над тях се засилват. Обявени извън закона, при огромна акция на организирани грабежи евреите са принудени да продадат имуществото си. Лишени от средства, за тях е още по-трудно да емигрират, а през октомври 1941 г. започва депортирането към лагерите на смъртта.
Германия не отбелязва края на Първата световна война като останалата част от Европа на 11 ноември, когато е подписано примирието, тъй като за нея тя приключва два дни по-рано.
На 9 ноември 1918 г. император Вилфхелм Втори абдикира, а канцлерът подава оставка. Военните оставят поражението на новото гражданско правителство и именно то сключва и примирието. В Берлин е провъзгласена Република Германия.
Същевременно централният комитет на комунистическата партия обявява "съветска република". Това е началото на Ноемврийската революция, удавена в кръв от социалдемократическото правителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!