Слабо познатата и почти непревеждана в България писателка Людмила Петрушевская е една от личностите, които представя в новия си, четвърти за 2008 г., брой, сп. "Факел".
Повестта "Времето нощ" (Время ночь), есета под заглавието "Цигулката на Енгър" и "Писатели и читатели" (вместо интервю) са текстовете в броя от авторката на играната преди години в "Сфумато" пиеса "Чинцано".
През последните десетина години Петрушевская, която в СССР нямаше право да публикува,, е сред най-активно пишещите руски белетристи. Тя е лауреат на редица престижни награди, произведенията й са преведени в над 20 страни.
"Факел" публикува знаменитата статия "Образованщина" от Александър Солженицин, печатана за първи път в Париж през 1974 г. и в сп. "Новьiй мир" през 1991.
Понятието "образованщина" е неологизъм и в руския, и в български език. Създадено е чрез словообразователната наставка -щина, по подобие на думи като военщина, дебелащина и др. В случая е търсено внушение за елементарна, формална образованост, за фалшива недостойна интелигенция, обяснява преводачът Димитър Кирков.
В броя е представена Снежана Иванова от Велико Търново, авторка на десетина книги поезия и философски есета, преводачка на раннохристиянски апокрифи, на стихове от испански, която работи като... продавачка на билети на хълма Царевец във Велико Търново.
На тема интелигенция са и текстове от Владимир Кормер, Александър Кустарьов, Александър Пятигорски.
"Факел" дава възможност да бъде прочетена за първи път на български статията "Колективната отговорност" от Хана Арент.
В раздела "Между културата и науката" има текстове от американския физик Лий Смолин ("Пред лицето на непълната информация"), шведския астроном и космолог Макс Тегмарк ("Паралелните светове"), английския математик Джулиан Барбър ("Времето не съществува") и българския физик Николай К. Витанов ("Атракторът девета глуха").
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!