Такъв ли е външният поглед към вътрешните за страната събития? - Виргиния Върбанова от Българската редакция на Би Би Си разговаря по този повод с посланика на Великобритания в София Джеръми Хил.
- Имаше ли според вас заплаха за европейското бъдеще на България?
- От гледна точка на сегашния момент, от наша гледна точка, България е на път да се присъедини към ЕС през януари 2007 г. и не вярвам, че вътрешнополитическата ситуация е повлияла на това.
Това, което е важно, е, че България е способна да изпълни ангажиментите, които е поела, и това означава не само да извърши необходимите поправки в конституцията си, но и да побърза с реформите, по-специално в борбата срещу корупцията и поправките в Наказателния кодекс.
Според мен сега, когато има стабилно мнозинство и вероятно правителството ще се запази до изборите през юни, това дава по-нататъшен период, през който да се извършат тези реформи.
- Заради политическата криза "Бритиш Американ тобако" (БАТ) оттегли офертата си за "Булгартабак". Това ще се отрази ли на бъдещите британски инвестиции в България?
- Очевидно беше разочароващо, че Би Ей Ти нямаха възможност да инвестират тук, но като цяло инвестиционният климат в България е много позитивен.
През почивните дни бяха съобщени икономически данни, които показват редица положителни индикации за страната в дългосрочен план.
Очаквам с приемането на България в ЕС тези данни да се подобрят още повече. Така че все още съм оптимист, че други британски инвеститори ще дойдат тук.
- Колко българи получиха бизнесвизи, след като миналата година бяха въведени по-строги правила за издаването им?
- Въведохме новите правила през септември м.г. и възстановихме изцяло услугите по молбите за визи, съгласно Споразумението за aсоцииране към Европейската общност.
В периода между септември и декември имахме 76 нови молби, но разглеждаме и значителен брой забавени случаи от периода преди временното спиране на издаването на визи, които са около 6000.
В периода до Коледа издадохме 204 бизнесвизи, отказахме на 1439 души. Голяма част от отказите са на молби, подадени преди временното спиране.
Искам да подчертая, че броят на издадените визи в други категории е относително висок. Ние одобряваме около 90% от молбите за визи, извън категорията на бизнесвизите. Този брой се запазва през последните две-три години.
- А какво става с българите, които вече са във Великобритания, работейки съгласно издадени бизнесвизи? Има ли нарушения на системата след въвеждането на новите правила?
- Когато визите им трябва да се подновяват, те се проверяват много внимателно според новите правила.
Ако има хора, които незаконно пребивават във Великобритания - казано по друг начин: ако стоят повече от разрешеното или са нарушили условията на престоя си, като са започнали незаконно работа, - тези хора подлежат на депортиране. Но тези правила винаги са съществували.
- Има ли такива хора, които са връщани в България заради нарушения на правилата?
- Не разполагам с числа, но не само българи, а гражданите на която и да е страна биват депортирани, ако нарушават условията на визата си, ако са нелегално във Великобритания - и такива случаи има.
- Все повече британци посещават или се заселват в България. Търсят ли помощта на посолството?
- Много рядко. Впечатлението ми е, че повечето британци които идват тук за по-дълъг период или пък купуват домове се интегрират добре.
Когато посещавам места, където се заселват британциq аз често питам тях или представители на местната администрация как вървят нещата. Като цяло отговорът е много положителен.
- Споменахте, че сте посещавали някои места. Кои по-конкретно?
- Когато бях във Варна преди Коледа, се срещнах с 30 или 40 души, които са се заселили във Варненския регион, и то не само по крайбрежието.
Този уикенд бях в Ямбол и Сливен, където също се заселват британци. Коментарите им са положителни.
Това, което чух през почивните дни, е, че има хора, които не само идват за по няколко месеца в България, но също така създават бизнесотношения, а това е положително и за двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!