Б ългарските медици ще поискат политическо убежище от Париж заради психологически тормоз, гласи заглавие на испанския вестник "А Бе Се".
Статията се основава на думите на френския защитник на медиците Стефан Зарбиб.
Медиците имат чувството, че им се пречи
да накарат хората да признаят тяхната невинност, че им се пречи да получат компенсации, че отново са изоставени и че са, ако ми позволите този израз, станали за присмех на хората, казва той.
Вчера двама юристи от организацията "Адвокати без граници", заявиха, че медиците са подложени на натиск от властите в България да не предприемат съдебни действия срещу Либия заради прекараното от тях време в затвора.
Позицията им отрази от френското издание "Трибюн", което цитира изказванията на двамата пред френската емисия на агенция Асошиейтед прес.
"Сестрите са
под постоянно наблюдение и не могат да излязат, без да предупредят
властите. Следователно те са под постоянен натиск", подчертава Зербиб.
"Принудили са ги, именно в Либия и в затвора, преди да бъдат освободени, да подпишат документ, по силата на който се отказват от правата си. Един напълно незаконен документ", казва още той.
Медиците подписаха какви ли не документи и това им беше представено от европейците като задължително условие за тяхното освобождаване, твърди колегата му Еманюел Алтит.
Тези документи нямат никаква юридическа стойност, в най-точния смисъл на думата, добавя той.
Запитан дали медиците биха предприели евентуално съдебно преследване срещу Либия, която ги е държала в затвора над 8 години, адвокат Алтит обясни, че той и колегата му са имали миналата седмица в София "продължителни разговори" със заинтересованите по този въпрос.
Разгледахме всички възможности за действие, които се откриват пред нас, допълни френският юрист и уточни, че е била
установена "линия на действие"
"Медиците имат възможността да се обърнат към съда, но не само това. Изборът обаче в крайна сметка си е техен и ще бъде в зависимост от българския политически контекст", допълва Алтит, като отново намекна по този начин за натиска, упражняван върху медиците, отбелязва "Трибюн.
При посещението си в България преди седмица екип на международната правозащитна организация "Адвокати без граници" предложил на освободените от Либия български медици да подпишат генерални пълномощни, съобщи за БТА по телефона официален
Представител на медиците.
Сестрите са отказали да подпишат документите, уточни за БТА Валентина Сиропуло.
Никой от нас не е искал да променя гражданството си,
нито сме били подлагани на какъвто и да било натиск
по отношение на решението си дали да завеждаме някакви дела, коментира тя.
Сиропуло уточни, че единствените пълномощни, които медиците са давали на френския юридически екип, са имали сила пред съдебните инстанции в Либия. Формално те никога не са били наши защитници, тъй като не бяха конституирани, добави тя.
Френският президент Никола Саркози заяви, че се "отнася благосклонно" към създаването на
парламентарна анкетна комисия по либийския казус,
включително по оръжейните въпроси, предаде Франс прес, позовавайки се на изявление на Елисейския дворец.
Работата на тази комисия ще позволи да се потвърдят всички декларации на френските власти и да се изтъкне високата стойност на действията им, които наред с усилията на Европейския съюз, доведоха до освобождаването на българските медици, се посочва в официално изявление.
Текстът е в отговор на полемика за евентуални компенсации при освобождаването на българските медицински сестри, разгоряла се след като бе потвърдена оръжейна сделка с Либия.
Настояването за създаване на анкетна комисия бе на социалистическата партия.
През 18-те месеца на договаряне на сделката за продажба на противотанкови ракети "Милан" на Либия
не е имало пряка намеса на френското президентство,
заяви директорът по маркетинг и стратегия на Европейския авиационен и отбранителен консорциум ЕАДС Маруан Лахуд, цитиран от Франс прес.
"Имаше, разбира се, подкрепа от страна на службите на Генералната делегация по въоръженията, както е обичайно при всички договори от този тип. Договорът (за ракетите "Милан") обаче не беше тема от дневния ред на президента Саркози при посещението му в Либия", подчерта Лахуд пред радио "Европа 1".
В отговор на въпрос представителят на ЕАДС заяви, че със сигурност не е имало "танто за танто" при освобождаването на българските медицински сестри.
Въпросът с медицинските сестри е
прекалено важен, за да бъде сравняван с договор за въоръжение,
каза той.
Генералният секретар на Елисейския дворец Клод Геан подчерта, че възможността да се даде нещо в замяна на освобождаването на българските медицински сестри от Либия е "тема, която никога не е била обсъждана в разговорите", предаде Франс прес.
"Търговските преговори между МБДА - филиал на ЕАДС, и либийските власти се водеха отдавна и ние никога не сме се намесвали, за да ускорим завършека им. Едва след пътуванията си до Триполи научих, че делегация на МБДА се намира в либийската столица от един месец", заявява Геан в интервю за в. "Фигаро".
На въпрос за предполагаемото участие на шефа на службите за сигурност на Кадафи Муса Куса в извършването на атентата срещу самолета ДС-10 на компанията ЮТА над Нигер, Клод Геан заяви, че той не е обект на разследване.
"Той често идва във Франция за срещи с колегите си. Приемал съм го два-три пъти, когато работех във вътрешното министерство. Той ми съобщи от името на Кадафи, че либийският лидер желае по-добри отношения с Франция.
Тогава помислихме, че може да има напредък по въпроса с българските медицински сестри. В самото начало му казах, че уреждането на този въпрос е предварително условие за сближаване на отношенията", казва Геан.
На въпрос на "Фигаро" дали е вярно, че либийските власти са издействали оневиняването на шурея на Кадафи Абдала Сенуси, който е осъден във Франция на доживотен затвор за атентата срещу самолета ДС-10, в замяна на освобождаването на българските медицинските сестри, Геан отговаря, че
това е абсурдно
"Френската съдебна система е независима. Изпълнителната власт не може да промени съдебно решение", заяви той.
По въпроса за доставянето на ядрена технология на "една диктатура", по думите на френската опозиция, Геан изтъква, че Либия от 2004 г. вече не е под ембарго и желае да се върне в редиците на международната общност, затова няма нищо лошо тя да разполага с ядрена енергия за граждански цели.
Сейф ал Ислам, синът на либийския ръководител Муамар Кадафи, заяви за АФП, че оръжейният договор, подписан от Триполи с филиал на концерна ЕАДС, не е компенсация за освобождаването на българските медицински сестри и палестинския лекар.
Това изявление той направи в разгара на полемиката за евентуална компенсация, дадена на Либия за освобождаването на българския медицински персонал.
Не съм свързвал освобождаването на сестрите и закупуването от Либия на ракети "Милан", казва Сейф ал Ислам, намеквайки за интервюто си за френския всекидневник "Монд" от сряда.
Недопустимо е такъв хуманитарен проблем да е обект на трампа, изтъква той и добавя, че преговорите по договора са започнали преди повече от 18 месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!