Премиерата на лентата се е състояла на 26 януари 1915 г. в закритото днес столично кино "Модерен театър".
Върху всяка от марките, обединени от темата "История на киното", са кадри от емблематични черно-бели филми: "Българан е галант" (80 ст.), "Треска за злато" на Чарли Чаплин (10 ст.), "Броненосецът Потьомкин" на Сергей Айзенщайн (20 ст.) и "Синият ангел" с Марлене Дитрих (45 ст.).
Автор на проектите е художникът Христо Алексиев, а комплектът съдържа още плик с цена 53 ст. в тираж 1080 броя.
Филателният блок, който излиза в 16 000 екземпляра, беше пуснат официално в употреба от вицепремиера Николай Василев, зам.-министърката на културата и туризма Анда Палиева и изпълнителния директор на Националния филмов център проф.Александър Грозев, които поставиха специален печат върху първите екземпляри.
Изданието е осъществено в рамките на националната инициатива "2005-а - година на българското кино", оповестена от проф. Грозев на честването в Народния театър преди месец, информира БНР.
За филма на Гендов днес се съди само по няколкото рекламни съобщения, поместени във вестниците около представянето му, разказва илюстрираният справочник "В света на киното" от 1983 г. В деня на премиерата през 1915 г. в няколко издания било отпечатано следното съобщение:
"Българан е галант". Това е името на първата българска кинематографическа комедия, снета в София, играна от българските артисти при Народния театър г-ца Мара Липина и г-н Васил Хаджигендов.
Комедията и снимките са доста сполучливо направени и тази комедия представлява голяма новост за българското общество и частно за столичани.
Интересно е всеки да види как се заражда едно изкуство в една млада и напредничава страна като България, която, като се стреми във всичко да подражава на западноевропейските гиганти, не иска да остане назад и в областта на кинематографията и почва да туря начало на един нов отрасъл на изкуството.
Модерен театър се надява, че почитаемото столично общество ще отдаде заслуженото внимание на тази първа българска кинокомедия, за да може той да създаде нещо по-ценно и успешно в това направление и да тури началото на тъй цененото на Запад бързо развиващо се модерно изкуство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!