С лед отделянето на Черна гора, Сърбия остана без излаз на море, а нейният военен флот ръждясва в пристанището в Тиват, пише хърватският вестник "Вечерни лист".
Поради това белградската компания "Кофис", която бе основана от пенсионирани генерали от сръбската армия, реши да се освободи от ненужния товар и сключи няколко договора за продажба на старите военни кораби. Черна гора пък обяви, че не се нуждае от флот и ще има само 2000 войници.
Според изданието интерес към корабите имали членки на Движението на необвързаните, водено навремето от титовата СФРЮ.
Либия, ръководена от полковник Муамар Кадафи, се проявила като най-заинтересован купувач и вече обявила сключване на договори за купуване на десетина десантни лодки и няколко фрегати, отбелязва "Вечерни лист".
Договорите за доставка на плавателните съдове с Либия и с няколко други заинтересовани страни трябва да бъдат подписани набързо, а ремонтът на корабите ще се извършва в пристанището в Тиват.
Върховният съд в Триполи е насрочил за днес заседание, на което да се произнесе по жалбите на петте български медицински сестри срещу оправдаването на офицерите, за които нашите твърдят, че са ги измъчвали през 1999 г., пише в. "Труд", като се позовава на дипломатически източници от либийската столица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!