С АЩ приветстваха одобряването на новата сръбска конституция, но подчертаха, че въпросът за Косово трябва да бъде уреден от ООН, предаде Франс прес.
Със сигурност е положително събитие, че сърбите решиха с демократичен процес нещо, което можеше да предизвика политически страсти, каза говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак.
Твърде трудни въпроси, като прекратяването на съюза между Сърбия и Черна гора, "бяха решени по ясен и рационален начин" с новата конституция, добави говорителят.
Въпросът за Косово е "уреден с резолюция на Съвета за сигурност на ООН и той е отделен процес", отбеляза Маккормак и напомни, че посредникът на ООН Марти Ахтисаари се опитва да изготви до края на годината нов статут за Косово.
Областта, която формално е сръбска, от 1999 г. е под управлението на ООН и НАТО след бомбардировките на Северноатлантическия съюз, с които бе сложен край на репресиите на режима на Милошевич срещу албанските сепаратисти, напомня Франс прес.
Според Европейската комисия референдумът за новата сръбска конституция като "противоречив", тъй като повечето от хората в автономната провинция не са били включени в избирателните списъци.
Албания оцени като неприемлива претенцията за Косово в новата сръбската конституция, предаде Асошиейтед прес.
В преамбюла на новия основен закон на Сърбия е записано, че Косово е съставна част от територията на страната.
В съобщение на албанското външно министерство се казва, че одобрената на референдума през уикенда конституция не допринася за нищо в момент, когато се водят преговори под егидата на международната общност за определяне на статута на Косово.
Това беше едностранен и непродуктивен акт, смята външното министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!