У збекистан изнася газ само за Русия и после тя го изнася където иска, заяви след среща с българския президент Георги Първанов узбекистанският държавен глава Ислам Каримов, цитиран от Франс прес.
Това е така, защото страната има само един газопвровод, датиращ от съветско време, уточни Каримов.
Узбекистан ще продължава да изнася газ главно за Русия и не може да търси алтернативни купувачи в Европа, каза още той.
Въпросът за енергийната сигурност на Европа и износът на газ от Централна Азия към Европа не присъства в плановете на Узбекистан, добави узбекистанският президент. Според него Узбекистан няма алтернативни пътища за износ.
Страната няма достъп до море и граничи с Афганистан и четири централноазиатски страни - Казахстан, Туркменистан, Киргизстан и Таджикистан.
В същото време Каримов отбеляза, че Москва не би трябвало "да диктува или да оказва натиск за цените на газа".
Георги Първанов е на тридневно посещение в Узбекистан, като една от целите на визитата е да се даде тласък на проекта за газопровод "Набуко". 3000-километровата тръба трябва да допринесе за снабдяването на Европа с каспийски газ, заобикаляйки територията на Русия, отбелязва АФП.
Трасето ще преминава през Турция, България, Румъния и Унгария, за да стигне до Австрия.
Президентът на Узбекистан съобщи днес, че страната му изнася годишно 17 млрд. куб. метра газ, като се очаква обемът на износа да достигне 25 млрд. куб. метра през следващите години.
Ташкент изнася и малки количества природен газ за съседните Таджикистан, Киргизстан и Казахстан.
Очаква се в бъдеще Узбекистан да се превърне, заедно с Казахстан, в транзитна страна за природния газ от Туркменистан, който строи огромен газопровод до Китай.
Убеден съм, че България би могла да стане надежден мост, свързващо звено между ЕС и Узбекистан, и целия регион на Централна Азия, каза Каримов след срещата с Георги Първанов, която продължи повече от два часа.
Днес този въпрос е много актуален, ЕС неотдавна прие стратегия за развитие на отношенията между съюза и Централна Азия и България би могла в този смисъл да бъде много важно звено в реализацията на дейностите и проектите, които предвижда това стратегическо сътрудничество, посочи на общата пресконференция президентът Каримов.
По думите му ръководителите на ЕС, създаващите тази програма, навярно би имало смисъл да имат предвид този важен фактор, защото Узбекистан се доверява на българите, на българския президент и народ.
Би било разумно, ако чрез България се установят добри отношения, отношения на доверие не само с Балканския регион, но и с целия ЕС, каза Ислам Каримов.
България ще работи не просто за реализацията на стратегията за ново партньорство между Европа и Централна Азия, но и за това стратегията да се изпълни с реална политика и конкретни действия, да не остане на декларативно ниво, каза българският държавен глава.
По думите му двата региона са изправени пред сходни предизвикателства и заради това повече от всякога е необходим диалог на взаимно уважение.
Миналия месец външните министри на ЕС се споразумяха да отменят повечето от санкциите срещу Узбекистан след отчитане на напредък в спазването на човешките права в централноазиатската държава.
През 2005 г. ЕС наложи санкции, между които визови ограничения за висши представители на Узбекистан, след убийства на демонстранти в град Андижан през май същата година.
Информирах президента Каримов за нашите амбиции в енергийната сфера. Запазвайки привързаност, активна позиция по реализацията на газопровода "Южен поток", България се старае да бъде активният фактор в реализацията и на другия проект - "Набуко", който би могъл да транспортира газ от страните от Централна Азия през Турция за Европа, каза Георги Първанов.
Той посочи, че е било изразено положително мнение и по повод заявения от него интерес български фирми в кооперация с други крупни субекти да участват в разработката на газови и други находища от полезни изкопаеми.
Първанов посочи, че много би искал ЕС и световната общност и лидери да не реагират на бъдещата енергийна криза така, както реагираха на финансовата, т.е. да има изпреварваща политика.
Реализацията на друг тръбопровод за природен газ успоредно с "Южен поток" ще трябва да преодолее редица проблеми от различен характер, каза българският президент и даде пример със специфичната обстановка във всяка от страните - източници на газ, или през които този газ ще транзитира, както и с противодействието на редица международни субекти, заинтересовани от това да няма такъв проект.
Но точно това изисква от Европа, от ЕС да си даде сметка, че не може на страните от Централна Азия, на страните от Каспийския регион, на всички страни по потенциалното трасе, да гледаме само като на източник на газ, а не като на страни, с които се води взаимноуважителен и равностоен диалог, подчерта Първанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!