В ъпросът с петте български медицински сестри в Либия е изцяло юридически, това е заявил либийският премиер Шукри Ганем по телевизия "Ал Джазира", думите му публикува и електронното издание на либийския вестник "Либия днес".
Сега е необходимо усилията да се съсредоточат върху децата, "над които всеки ден се изпълнява смъртна присъда", е добавил Ганем, както и че "международната общност трябва да изпълни дълга си и да облекчи страданието на семействата на заразените деца. Смятаме, че това е хуманитарната страна на въпроса, която върви наред с юридическата", е пояснил премиерът.
За отношенията на Либия със САЩ, Ганем е казал, че "и двете страни имат взаимна изгода от възстановяването на добрите отношения помежду си", цитира агенция Фокус изданието.
За "Монд" водещата тема е икономическа, но не френска, а европейска - Испания може да бъде приета в Г7.
Това е учудващата новина от края на тази година, въпреки че видяхме предвещаващи събитието знаци по времето на преговорите за европейския бюджет, обяснява Мишел Кежман.
Тогава стана ясно, че Испания е усвоила по-малко субсидии поради икономическия си прогрес. Сега излизат наяве доста учудващи цифри, които потвърждават всичко това.
Не само че Испания демонстрира стабилно икономическо "здраве", но именно по този параграф страната задмина Канада и сега отговаря на условията за присъединяване към този доста отбран и затворен клуб - Г7- клубът на 7-те най-богати страни в света.
Измествайки голяма и богата страна, каквато е Канада, Испания, поне на теория, е в състояние да заеме своето място.
Френската икономическа тема по страниците на френския печат е осмия тпореден месец на спад в безработицата. Държавата (в състояние на тревога) ви пожелава хубава Нова година - прави игра на думи "Либерасион".
Извънредните мерки са все още в сила, но в навечерието на новата година спокойствието преобладава в предградията.
"Фигаро" пише за друга тревога - заради студа, 80 департамента са в оранжева степен на тревога.
Париж зове за свобода за Бернар Планш, отвлеченият в Ирак французин. В Германия изданията цитират думи на външния министър Щайнмайер по повод отвлеченото в Йемен семейство на бившия министър Хробог - както винаги, трябват търпение, време и нерви, казва Щайнмайер, цитиран от "Ди Велт".
Външният министър очаква освобождаване до неделя, пише "Зюддойче Цайтунг". Според "Ди Велт" очакванията на министър Щайнмайер са за освобождаване до събота.
А "Зюддойче цайтунг" прави репортаж под заглавие "Криза за мениджъра на кризи". Изданието припомня, че като зам.-министър Юрген Хробог стана известен с уменията си при освобождаване на заложници.
"Трескаво търсене на британците в Газа" - заглавие от "Гардиън", става дума за британските заложници в Ивицата.
"Таймс" пише за спора между Русия и Украйна, като описва накратко ситуацията - ако Киев не се съгласи с увеличените цени, Москва просто ще спре кранчето.
Украинският президент Виктор Юшченко отхвърли предложения заем на стойност 3,6 млрд. долара за покриване на разходите по рязкото увеличаване на цените на доставките на руски природен газ, пише по темата и "Файненшъл Таймс".
Три дни преди крайния срок, след който Русия заплаши, че ще спре доставките на газ за Украйна, руският президент Владимир Путин предложи Москва да отпусне заем на Киев.
"Благодарни сме за предложения голям заем, но Украйна не се нуждае от него. Страната ще плати със собствени средства една разумна цена, образувана коректно и обективно", казва Юшченко.
Първите страници на повечето полски всекидневници са посветени на Ирак. Причината е решението на полското правителство да удължи присъствието на полски части в Ирак с още една година.
"Оставаме в Ирак" е заглавието от първата страница на левия полски всекидневник "Газета Виборча", издаван от бившия герой на "Солидарност" Адам Михник.
Някога, в самото начало вестникът одобряваше военната намеса в Ирак, обяснявайки, че преди 1989 г. поляците са очаквали намесата на западните страни, но безуспешно. Сега "Газета Виборча" подчертава, че от полските войници не бива да се изисква нищо повече от това да обучават и да дават съвети.
На първа страница на изданието Мариуш Завадски обяснява, че възстановяването на Ирак е катастрофално, тъй като навсякъде терористите са тези, които определят законите.
Но има също така и положителни аспекти, като например фактът, че иракчани са започнали да вярват в демокрацията и много от тях са отишли да гласуват. Ето защо не трябва да ги изоставяме сега, обяснява журналистът от "Газета Виборча" .
Още повече, че подкрепяйки военната намеса, сега ние сме отговорни за всички нейни последствия - жертвите, хаоса и дори мъченията, извършени от американци в Абу Граиб, които така и не бяха строго осъдени от нас, продължава Завадски. Трябва да направим всичко възможно жертвите, които бяха дадени, да не са напразни, заключава той.
Регионалният всекидневник "Жиче Варшави", близък по възгледи на новото правителство "Право и справедливост", е много по критичен относно решението на правителството да остави полските войски още една година в Ирак.
Всекидневникът отразява и страха на населението, което още от самото начало на конфликта беше против изпращането на части в Ирак. Вестникът посвещава първата си страница на полски войници, убити пред тази година. И не само тези, които са се сражавали под полското знаме, но и онези, които дават живота си, за да получат американско гражданство, четем във всекидневника.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!