Въпросът на страницата е формулиран така: "Подкрепяте ли смекчаването на смъртното наказание на българите, които заразиха либийските деца със СПИН?", а процентът на гласувалите за смекчаване на присъдата непрекъснато расте, съобщава Би Ти Ви (bTV.bg).
През цялата нощ български сайтове и форуми приканваха сънародниците ни да дадат своя глас в подкрепа на петте медицински сестри. Анкетата е публикувана единствено на арабскоезичния вариант на сайта и ще остане до утре.
Въпросът означава точно: "Подкрепяте ли промяната, или намаляването, на смъртните присъди с по-леки срещу тези, които заразиха либийски деца с вируса на СПИН чрез заразена кръв?", потвърди Мажд Алгафари от арабската редакция на Българското национално радио.
Неразбиращите арабски трябва просто да кликнат в горната празна точка (първия отговор - "Да", за промяна на смъртните присъди), а след това - в иконата с пощенския плик (Send) отдолу вдясно, при надписа "Участвай". От иконата вляво пък може да разберете какъв е резултатът до момента, поясни арабистът от БНР. Гласовете в полза на медиците ни са в червено.
До вчера близо от 80% от анкетираните заявяваха, че българите трябва да бъдат наказани със смърт, информира в днешния си брой, информира днешният вестник "24 часа". Тази сутрин, след включването на българските гласове (вж. илюстрацията вдясно), съотношението е обърнато.
Към 12,30 ч. днес броят на гласувалите беше 265 829 (с над 25 000 повече в сравнение с 11,30 ч.), като 78,9% бяха посочили горния отговор "Да" за смекчаване на смъртните присъди, а 21,1% - "Не" (долу).
От един компютър може да гласува само веднъж. На снимката над анкетата са д-р Здравко Георгиев и съпругата му Кристияна Вълчева, а допитването се провежда от 12 до 15 май, допълва БНР.
Лидерът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев коментира, че присъстващото обстоятелствено пояснение в анкетата на телевизия "Ал Джазира" прави въпроса като цяло некоректен, съобщи БНР.
По думите на Илчев така, както е поставен въпросът на интернет страницата, е въпрос, на който или не се отговаря, или отговорът провокативно е насочен към неправилно съдържание. Запитан дали страната ни трябва да реагира на публикацията на "Ал Джазира" той заяви, че трябва да се подхожда реципрочно.
"Ако имаме публикация, естествено е да се отговори с публикация. Ако имаме анкета, трябва правителствена организация или агенция, която се занимава професионално с подобна дейност, да направи паралелно проучване или контраизмерване на общественото мнение.
Ако има политически декларации, съответно политиците са наред и когато има съдебна процедура, съдебните инстанции и Министерството на правосъдието са титулярите за тази дейност. Ако се придържаме към реципрочни реакции, би била по-добре, защото други непремерени реакции биха могли да възбудят в Либия огледални действия с много по-тежък мащаб", заяви Илчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!