"Скимерите" са хора, които имат доста странно занимание. Макар и с необходимост от високотехнологични познания, тяхната цел е успех по най-лесния начин - кражба. Кражбата не се извършва на улицата или в превозното средство, и най-често разбирате за нея малко по-късно.
Тези "специалисти" се занимават с източването на банкоматни карти. Без да подозирате, докато теглите от заплатата, от спестяванията си, те копират вашата карта, както и кода за достъп до нея. След това използват записаната информация, за да изработят дубликат и чрез правилната комбинация да източат всичките ви налични средства, предупреждава днес в. "24 часа".
Често от банките решават да минат по най-лесната за тях процедура, и да не ви окажат съдействие. Оправданието е, че пари са теглени с вашия личен код. Някои дори твърдят, че той има силата на документ, но Законът за паричните преводи, както и специално писмо на БНБ опровергават това.
Какво можете да направите? Преди всичко, обърнете се за съдействие към вашата банка. Банка ДСК например, безпроблемно е възстановила суми за около 1/3 от подадените жалби.
В случай, че помощ не ви бъде оказана, имате преди всичко два варианта: полицията или Помирителната комисия по платежни спорове, с адрес София, пл. "Славейков" 4а, ет. 3, ст. 303. Комисията може да даде становище, а двете страни могат или да приемат постановеното, или, ако не са съгласни, да се обърнат към съда.
Често криминалното деяние е документирано по редица начини. Близо 80% от банкоматите в България са придружени с камери, заснемащи всички клиенти, теглещи средства. Може да се установи дали конкретно теглене е било извършено от лицето-притежател.
Друга твърде вероятна и логична причина е да се проследи от кои устройства са били извършвани последните транзакции. Ако се установи, че е имало теглене от банкомат, който е бил "жертва" на атака от "скимерите", би следвало вашите средства по сметката над 300 лева да бъдат възстановени.
Трудно е да установите дали конкретният банкомат е обект на злоупотреба. Самите "снемащи устройства", които копират картата ви, се поставят в жлеба за картата. Вие няма как да надникнете там.
Камерите на злоупотребяващите, заснемащи вашия ПИН код пък, са не по-големи от грахово зърно. Добра идея все пак е да прикривате с длан клавиатурата, докато въвеждате комбинацията, съветва още всекидневникът.
Добра защита за вас е да инвестирате минимални средства в сигурността на сметката ви. По-конкретно, бихте могли да заявите услуга за получаване на есемес на вашия телефон при всяка извършена транзакция.
Ако не вие боравите със сметката си в този момент, веднага можете да звъннете в обслужващата ви банка, като те ще проверят случая и ще блокират картата. Можете и да заявите електронно банкиране, като по този начин ще имате достъп до състоянието на сметката по всяко време от персоналния ви компютър.
Въпреки почти невъзможното установяване на заплахата, високотехнологичната същност на извършваните злоупотреби ограничава престъпния контингент, който може да се захване с тази дейност.
От началото на тази година, в България са заловени 5 банди, занимаващи се с този вид злоупотреба. При един от арестите са били открити 76 карти.
Повечето обири се извършват в по-"затънтени" райони на столицата. Отчасти успокоително е, че в България все още не се срещат фалшиви банкоматни устройства, каквито за засичани из Европа.
Към момента в страната кражбите се извършват изцяло чрез устройства на банките, което и означава, че престъпниците със сигурност оставят следа при престъплението (рано или късно се установява). За това спомага и съществуващата единна система БОРИКА, обслужваща огромната част от банките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!