П очти половината от населението на България, която на 1 януари 2007 г. ще стане пълноправен член на ЕС, живее с по-малко от 2 евро на ден, пише италианското електронно издание "Авенире" (Аvvenire.it).
Въпреки икономическия растеж от 6% Страната на розите е сред най-бедните в Европа.
Гладът от зимата на 1996 г.-1997 г. все още болезнен спомен за българското население и животът все още е труден за половината от българите, които живеят с по-малко от 2 евро на ден, отбелязва изданието.
Въпреки че средната работна заплата нарасна през последните пет години с 40%, 170 евро не стигат, за да може българинът да води приличен живот, допълва "Авенире".
Почти 8-милионната страна, която на 1 януари ще се завърне в европейското семейство, постигна напредък и влизането в ЕС ще донесе нови инвестиции и по-голяма стабилност и сигурност за досегашните чуждестранни инвеститори.
Но тъй като реформите в съдебната система и борбата с корупцията все още се бавят, България ще бъде под наблюдение през следващите няколко години, а София трябва да представя на всеки шест месеца доклад за напредъка си, отбелязва изданието.
Ако България не изпълни ангажиментите си, веднага може да се задейства предпазна клауза. Може би заради този "дамоклев меч" сред българите цари усещането, че влизат в Европа не през парадния вход, а през задната врата и се страхуват, че
на тях ще гледат като на граждани от "Б" група
А като се вземе предвид сдържаността на повечето европейски държави да отворят пазара на труда за българските и румънските работници, то е обяснимо защо ентусиазмът на българите от бъдещото еврочленство леко спадна, коментира "Авенире".
Корупцията и организираната престъпност са забавили икономическото развитие на България, а напоследък 20 висши функционери са разследвани именно за корупция и са установени 1000 случаи на корупция в администрацията.
Българската мафия вече не засяга само Балканите
и може да се превърне в проблем за ЕС, пише изданието. Като пример "Авенире" посочва, че във Франция и Италия властите са разбили престъпни организации, които отвеждали в Европа български бременни жени, за да родят там и после да продадат бебетата си за 400-1000 евро.
България граничи с Турция и през пункта "Капитан Андреево" преминават камиони, идващи от Афганистан, Турция, Ирак и Армения. Оттам в Европа могат да влязат нелегални имигранти, престъпни банди, оръжия и наркотици, отбелязва изданието.
Страната е важна в енергиен план,
защото е главният доставчик на енергия за Южна Европа. Тя е износител на енергия за Гърция, Румъния, Сърбия, Черна гора, Македония, Албания и Косово, обяснява "Авенире".
България не крие амбициите си да запази тези позиции в региона, но договорената с ЕС мярка за затварянето на 31 декември на два реактора на старата българска АЕЦ "Козлодуй", които са от съветски тип, може да предизвика криза в района, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!