"Смайващото е, че в толкова модерна страна като САЩ не е толкова ясен обхватът на щетите от урагана. От човешка гледна точка събитието е драматично. Но е твърде рано да се назове точен брой на жертвите - говори се за стотина загинали", коментира на първата страница на "Фигаро" Пиер Руслен и продължава:
"От икономическа гледна точка всичко това е обезпокояващо, защото ураганът засегна една невралгична точка на американската икономика - петролните зони на САЩ, на добив и рафиниране на горива. Това извиква опасения за добива на петрол в САЩ и също за цената на бензина на американския пазар - а оттам и за икономическия растеж, не само в САЩ, но и по света."
"Ню Орлиънс е град под морското равнище. Когато циклонът е преминал, в града са смятали, че най-лошото вече е зад гърба им, но след това се е оказало, че три диги не са издържали напора на водата. Ню Орлиънс е построен в котловина и след като дигите са били разкъсани, водата е нахлула в котловината и градът се е оказал под вода", обяснява изданието.
"Монд" публикува на първата си страница репортаж от Батон-Руж, столицата на пострадалия щат Луизиана, който е "опустошен от урагана Катрина", както пише в заглавието. В Билокси дървените къщи са разрушени, лодките са се забили в дървета, колите са се врязали в къщите, разказва вестникът.
Хаосът, причинен от природното бедствие в този щат, е описан и в друга статия със заглавие "След урагана: Ню Орлиънс - унищожен от наводнението и нападнат от крадци". Изданието отбелязва острото нарушаване на обществения ред в района.
Швейцарският "Тан" също размишлява върху "изпитанието за сляпа Америка" и в редакционен коментар прогнозира, че ураганът Катрина ще има огромно политическо въздействие в САЩ.
Изданието критикува и липсата на предвидливост в Белия дом по отношение на енергийната му политика.
"Ако се погледне символично, Катрина удари щатите, които са най-заплашени от покачването на водите и глобалното затопляне - твърди вестникът. - Това, което американските граждани знаят, е, че рискът е реален и че не е бил взет сериозно под внимание от президента."
"Американците откриват, че в действителност не съществува енергиен план Б - предупреждава изданието и твърди: Дори Роналд Рейгън беше по-последователен. Той искаше да премахне всички субсидии и да върне на пазарите обратно възможността да предусещат промяната."
"Джордж Буш обаче, един псевдолиберал, увеличава субсидиите за петролните картели и дава трохи на новите възобновяеми енергии. Това вече не е оправдана идеологическа позиция на човек, заслепен от наличието на евтин петрол в продължение на около 50 години", заключава вестникът.
За британския "Гардиън" гледката на Ню Орлиънс, който някога е бил един от най-привлекателните градове в света, е сърцераздирателна.
Истинското страдание обаче е за обикновените хора, пише вестникът и пояснява, че за "бедните черни и бедните бели жители" възстановяването ще е най-трудно, защото най-вероятно те не са били застраховани.
Според изданието природното бедствие може да е само началото на мрачни времена.
"Корупцията е характерна за засегнатите щати. И тъкмо когато пострадалите се нуждаят от помощта на федералното правителство, те се оказват зависими от властта, която е най-малко склонна да поеме отговорностите си", констатира вестникът.
Излизащият на английски в Париж "Хералд трибюн" също отделя много място на бедствието в САЩ, на плановете за спасяване в Луизиана и Мисисипи и особено на евакуацията в Ню Орлиънс, допълва РФИ-България (RFI.bg), а френският "Ла Кроа" отбелязва:
"По странен начин вчерашният ден сближи бедния Ирак и богатите САЩ. Въпреки ефикасната си организация, въпреки технологическите и финансови средства, въпреки мощта си, колосът разкрива глинените си крака, когато природата се развихря..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!