М ерките на Българската народна банка (БНБ) за ограничаване на кредитирането имат ефект още преди официалното им влизане в сила от септември, показват данните от пазара.
След като вече две институции от първа група - Обединена българска банка и Първа инвестиционна банка, официално обявиха, че ще вдигнат лихвите по някои от кредитите си, и най-голямата банка в страната Уникредит Булбанк заяви, че подготвя увеличение на цената на левовите си заеми.
"Ще се съобразим с новите пазарни условия и ще променим лихвите най-вече при заемите в левове с около 0,5 процентни пункта", заяви Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк.
Въпреки действията на някои от големите в сектора засега повечето банки предпочитат да запазят мълчание и чакат реакцията на конкурентите им.
"За нас поскъпването на ресурса не е толкова сериозно, че да се налага да вдигаме лихвите по заемите. За момента изчакваме реакцията на конкурентите", коментира Георги Константинов, изпълнителен директор на Централна кооперативна банка.
"Анализираме ситуацията и скоро ще сме готови с решението дали можем да поемем увеличението на цената на ресурса, без това да се отрази на крайните ни потребители", обясни Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка и ДЗИ банк.
Все още не са готови с окончателната си позиция и други водещи институции като Банка ДСК и Райфайзенбанк.
"Засега нямаме намерения да променяме политиката си при оформянето на лихвените проценти по кредитите, като продължаваме внимателно да следим пазарната ситуация и действията на другите търговски банки", казаха и от Банка Пиреос.
От МКБ Юнионбанк също обясниха, че обмислят вдигане на лихвите към края на годината, а дотогава цената за заемите ще остане на сегашните си нива.
Прогнозите на финансисти са, че дори да има увеличение, то няма да е над 0,5% (колкото е и обявеното от ОББ) и ще е най-вече при левовите кредити.
"Българските потребители свикнаха с определени цифри за лихвите и движението нагоре се приема трудно, дори драматично", посочи Мария Илиева, главен изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк.
В края на отпускарския сезон в повечето банки тече усърдна работа как да бъде разпределено оскъпяването на парите заради увеличението на минималните задължителни резерви, наложено от БНБ, обясниха банкери.
Според някои анализатори именно тези рестрикции заедно с повишаването на лихвите в еврозоната са причините за поскъпването на някои заеми.
Възможно е част от по-високата цена на парите да се поеме от банките. Повишението на лихвите от страна на по-големите институции например дава възможност за увеличение на пазарните дялове на по-малките банки, особено ако те излязат на пазара с по-конкурентни оферти, коментират специалисти.
Най-вероятно следващите няколко обявления от страна на банки с колко точно ще вдигнат лихвите ще определи и тенденцията за целия пазар, смятат банкери.
************************
Повечето банки обявяват лихвите по заемите си като банков лихвен процент + твърда надбавка.
Този банков лихвен процент се определя, като се намери осреднената лихва за всички привлечени средства, която се изчислява, като се отчита лихвата на всеки от компонентите на привлечените средства - депозити, средства по разплащателни средства и др., с относителното им тегло.
След това се отчита каква част от тези средства могат да бъдат отпуснати под форма на заеми и съответно да носят приходи на банките. Досега този процент беше 92%.
При увеличение на минималните задължителни резерви от 8% на 12% обаче средствата, които банките могат да отпускат под формата на кредити, са 88%, което води до оскъпяване на ресурса за тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!