"Едва след като Великобритания пое председателството на ЕС Лондон представи на Либия и България параметрите на евентуално решение на казуса, в това число и хуманитарната страна на трагедията на либийските
деца.
В резултат на тази британска инициатива се състояха няколко срещи в Джамахирията, Великобритания, България, а също и в Австрия за обсъждане на британските идеи", допълва Обейди.
Според него в преговорите участвали и американски представители.
Според външния министър Шалкам Либия "не е дала дори един дирхам, всички средства, които бяха използвани за изплащане на компенсации постъпиха от чужбина". Средствата във фонда постъпили от Катар, Словакия, Чехия, Франция и България по сметки извън Либия.
България и Чехия обаче за пореден път отхвърлиха тези твърдения.
В Прага говорителката на министерството Зузана Оплеталова каза, че страната й никога не е участвала в подобен фонд и "никой никога не е преговарял за това".
В сряда чешкият премиер Мирек Тополанек категорично отрече Чехия да е преговаряла за финансови компенсации за освобождаването на българските медицински сестри или за опрощаването на либийския дълг.
Реакцияга на България
гласеше следното:
"България, която е една от страните-учредители на Международния фонд "Бенгази", се е ангажирала още при създаването му, че ще има свой принос за осъществяване на неговите цели - техническа помощ за оборудване и модернизация на болницата в Бенгази, осигуряване на условия за лечение на либийските деца и изграждане в Либия на капацитет за борба със СПИН$.
Това заяви говорителят на Министерството на външните работи Димитър Цанчев, който коментира казаното от либийския премиер Ал Багдади Али ал Махмуди ? че Чехия, Катар,Словакия и България са направили вноски в
международния фонд в подкрепа на заразените с вируса на СПИН
либийски деца.
Цанчев припомни българската позиция, изразена през миналата седмица от премиера Станишев и от вицепремиера и външен министър Калфин: опрощаването на либийския дълг към България е една от възможните форми за българския принос към международния фонд "Бенгази".
До този момент обаче решение за опрощаване на дълга не е взето и България не е превеждала средства във фонда, подчерта Цанчев.
Фондът "Бенгази" вече изплати по един милион долара на семействата на всяко от заразените с ХИВ деца съгласно споразумение за освобождаването на шестимата български медици, припомнят световните агенции.
Фондът е разполагал с общо 600 милиона либийски динара (484 милиона долара), посочва "Джана".
Според някои източници тази сума е била предоставена на фонда като заем и предстои да бъде върната, след като необходимите средства бъдат събрана от вноски на донори, припомня Ройтерс.
В бъдеще фондът "Бенгази" ще се използва за финансиране на пожизненото лечение на заболелите деца, в това число и зад граница, посочва ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!